fbpx
epa03244691 KFOR soldiers from Hungary guard the road between north and south part of the town of Mitrovica, during clashes in the town of Zvecan, Serbia, 01 June 2012. At least five Kosovo Serbs and a NATO soldier were wounded in a gunfight in the early hours, as peacekeepers tried to dismantle Serb roadblocks blocking traffic.  EPA/STR
Фото: Мартина Ацковска / Фронтлајн

Tag: музика

Имаме обврска да бидеме солидарни со оние кои се помалку среќни

Џулијан Мишиќ е норвешки музичар, кој во интервју за Цивил медиа раскажува за своето македонско потекло и неговото творештво кое изобилува со политичко и општествено ангажирани текстови. Џулијан секоја година ...

Во Прилеп почна 7. „Џез викенд фестивал“

Со настапот на „Кеко Форнарели Трио“ од Италија синоќа на камерната сцена во Домот на културата „Марко Цепенков“ во Прилеп беше отворен 7-от по ред интернационален  “Џез викенд фестивалот“. Побликата ...

Солистички концерт на Ева Богоевска во Париз

Македонската виолинистка Ева Богоевска на 2 септември ќе одржи солистички концерт во Американската катедрала во Париз, која е реномирана адреса специјализирана за настапи на класична музика.  Пијано соработник на концертот ...

Три концерти на Филхармонијата од утре до 3 јуни

Од утре до 3 јуни Македонската филхармонија ќе организира три концертни настани. „Класиката го сретнува џезот“ е насловен утрешниот концерт од 20 часот на Квартетот тромбони на Филхармонијата, во состав: Димче Белчовски, ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVILMEDIA NEWSLETTER