fbpx
МНР. Фото: Ангел Ангеловски
Бранко Тричковски, колумнист
Фото: Ројтерс
Фото: Ројтерс

Tag: национализам

Химни пејте и знамиња вејте

Уште невлезени во Парламент, со крдо фашисти пред вратите и нивни помагачи во редовите на полицијата, еден пее химна на Албанија. Пишува: Џабир Дерала Уште не седнал на претседателското столче, ...

Граѓански налог за апсење

Ова е граѓански налог за апсење. Денеска треба да бидат лишени од имунитет, уапсени и притворени сите инспиратори и организатори на безумното дивеење во парламентот во тоа што ќе остане ...

Чиста или заедничка Македонија?

Со скандирање „Гасни комори за Шиптари“ и „Нека разберат клетите Шиптари, македонско име нема да загине“, „Чиста Македонија“ започна протестот на „Граѓанската иницијатива за заедничка Македонија“ (ГИЗМ), чии поддржувачи од ...

Да ги закопаме сенките на минатото!

Измина повеќе од месец, но со бурните политички случувања, како вчера да беше гласањето за предвремените парламентари избори во Македонија. И, како се чувствувам?   Пишува: Климентина Ѓорѓиоска Поразочарано од ...

ЦИВИЛ: Одговорност за кршењето на законите и крај за национализмот и политичкото профитерство

ИЗЈАВА ЗА ЈАВНОСТА, петок, 13 јануари 2016, 13 часот. ИЗБОРНИ НЕРЕГУЛАРНОСТИ; ДИК Нема да престанеме да бараме расчистување на сите дилеми околу измамничките практики во изборните процеси, вклучувајќи ги и последните, ...

ГДОМ, 2016 година

ГДОМ пее за “клетите Шиптари”, “патриотите” се бават со “заевистите”

Додека контра-демонстрантите на ГДОМ на нивните собири пејат – “нека разберат клетите Шиптари”, а на нивно чело стои Филип Петровски, истиот тој што стоеше во првите редови на протестите кои ...

Исповед на еден бутелчанец

Додека повеќето луѓе кога ќе слушнат – „Бутел“, веднаш помислуваат на гробишта и задушница, за мене и повеќето жители на населбата „Бутел“, тоа име носи сосема различни спомени. Пишува: Ермин ...

Page 13 of 13 1 12 13

CIVIL MEDIA NEWSLETTER