fbpx
д-р Арбен Таравари на РТК, 17 април 2024 (фото извор: скриншот од ТВ снимка)
Украинскиот претседател Зеленски даде интервју за АФП на 17 мај 2024 (фото извор: Канцеларија на Претседателот на Украина)

Tag: општини

Стопирани одлуките за распишување на референдуми!

Државниот инспектор за локална самоуправа Рахим Муслиу на денешната прес-конференција изјави дека Државниот инспекторат донел одлука да ги запре донесените одлуки за распишување на референдуми во општините доодлуката на Уставниот ...

Валандовскиот Совет ја одложи одлуката за референдум за „Казандол“

Првин граѓанската инцијатива „Спас за Валандово“ да ги собере потребните 2.000 потписи на граѓаните, па локалната самоуправа да распише референдум за изјаснување за отварањето на рударскиот  комплекс „Казандол“! Вака, на синоќешната ...

ЗНМ: Власта ги наградува послушните медиуми, а ги казнува критичките новинари!

Може да се констатира дека Владата ги користи сите инструменти на власта да ја ограничи слободата на говорот и да ги контролира медиумите. Покрај формалниот мораториум за Владини реклами од ...

Градоначалниците се договорија дека скопјани и понатаму ќе се гушат!

Додека Скопје се гуши, граѓаните мака мачат со респираторни проблеми, а клиниките се преполни, и покрај големите очекувања од јавноста, вчерашната средба на градоначалниците на скопските општини и градоначалникот на ...

Page 4 of 4 1 3 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER