fbpx
Матуранти, Прилеп, мај 2024 (фото извор: скриншот од снимка со телефон)
ФОТО/ АНА-МПА
Албин Курти (фото извор: ФБ страница на Албин Курти)
Бранко Тричковски (фото: Чедо Поповски)
д-р Арбен Таравари на РТК, 17 април 2024 (фото извор: скриншот од ТВ снимка)
Украинскиот претседател Зеленски даде интервју за АФП на 17 мај 2024 (фото извор: Канцеларија на Претседателот на Украина)

Tag: Радмила Шекеринска

Шекеринска: Со одлуката во Собранието, Македонија извлечена од ризиците за изолација

Секој пратеник кој верува и знае дека Македонија треба да стане дел од западниот свет, треба да ги поддржи уставните измени во следните фази. Затоа ние ќе продолжиме да повикуваме ...

Германската министерка за одбрана утре во Македонија

Германската министерка за одбрана Урсула фон дер Лаин утре ќе престојува во официјална посета на Република Македонија. Пред министерството за одбрана ќе биде организирана официјалната церемонија за пречек на Фон ...

Матис: Аплауз за вашите напори да го постигнете историскиот договор со Грција

„Граѓаните да го искористат своето демократско право и да гласаат на референдумот кој е историски за натамошниот напредок на Македонија на патот на интегрирањето на земјата во НАТО и ЕУ,  ...

Американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис во посета на Македонија

Џејмс Матис, американскиот секретар за одбрана, пристигна претпладнево во Владата на средба со премиерот Зоран Заев и вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска. Матис допатува изутринава на Меѓунардниот аеродром Скопје, ...

Американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис пристигна во Македонија

Американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис изутрината пристигна на Меѓународниот аеродром Скопје. Матис беше пречекан од министерката за одбрана Радмила Шекеринска по што замина во Владата на средба со премиерот Зоран ...

Започна кампањата за успешен референдум

Владејачките партии, вонпарламентарни партии и невладини организации се обединија под слоганот „Заедно ЗА европска Македонија“ во повикот до граѓаните за позитивен исход на референдумот и за евро-атлантска иднина на Македонија. ...

Шекеринска: Со законските измени ставаме крај на бизнис контролата врз партиите

Ставање крај на влијанието на бизнисот врз функционирањето на политичките партии е целта што треба да се постигне со измените на Изборниот законик. Ова го истакна денеска министерката за одбрана ...

Шекеринска: Одлуката од референдумот е обврзувачка, но и без неа институциите имаат обврски

Доколку на референдумот се донесе одлука таа е обврзувачка за институциите, но доколку не се донесе одлука институциите имаат обврска да го кажат своето мислење, порача денеска министерката за одбрана ...

Шекеринска за ИБНА: Постојат многу опасности околу нас, да создаваме сојузници и пријатели

Македонија изгуби историска шанса во 2008 и не можеме да си дозволиме таков луксуз да испуштиме уште една шанса. Нѐ чинеше загубена деценија, а го загубивме и чекорот со нашите ...

Page 1 of 5 1 2 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER