fbpx

Tag: религија

Титлување на атеизмот

ЉУБОМИР КОСТОВСКИ Ако кон животот на нашето население се погледне од аспект на историските собитија во последните 200 години, откако е лансирана тезата за одвојување на црквата од државата, би ...

Фото: Укринформ

Руски верски измами: Пропагандата на Кремљ видеата од Грција и Кипар ги прикажува како „сатански обреди“ на Православната црква на Украина

Русија продолжува да ја дискредитира православната црква на Украина. Две видеа кружат во медиумите на Кремљ, каналите Z-telegram и на TikTok. На едното видео монасите потпевнуваат и гласно викаат и тропаат ...

Руските пропагандисти со 10 години старо видео снимено во Русија „палат“ црква во Украина

Руските пропагандисти го пренесоа видеото старо 10 години снимено во рускиот регион Астрахан како ново видео од украинскиот регион Миколаев, пренесува Укринформ. Масовните медиуми во Кремљ и Телеграм Z каналите ...

Руската пропаганда ги злоупотребува верските чувства за ширеше дезинформации за Украина

Руската пропаганда го злоупотребува собирот на верниците на божествената литургија како протестен митинг, пренесува Укринформ. Масовните медиуми на Кремљ и провоените канали Телеграм шират лажни информации тврдејќи дека Украинците одржуваат ...

Марјан Забрчанец

Забрчанец: Се моли црквената политика да не се меша во родовата еднаквост

Марјан Забрчанец, кој е специјалист по односи со јавност, комуникациски стратегии и стратешко планирање, а и актуелен Национален координатор за Отворен Балкан и за регионални иницијативи, за актуелната тема за ...

IST04 - 20020505 - ISTANBUL, TURKEY: Ecumenical Patriarch of the Greek Orthodox Church, Bartholomeos I, blesses believers during the Orthodox Easter ceremony in St. George Church in Istanbul on Sunday 05 May 2002.  EPA PHOTO  EPA  KERIM OKTEN

Вселенскиот патријарх прв пат во историјата божиќното послание го објави и на македонски јазик

Никогаш во историјата на човештвото, мирот помеѓу народите не бил состојба што се подразбира, туку секаде и секогаш бил последица на вдахновени иницијативи, храброст и саможртва, отпор кон насилието и ...

Добро утро со Орданоски

Велигден како политички карневал?

пишува: Сашо Орданоски Владејачката Православна социјалдемократска партија на Македонија (ПСДМ) велигденските празници ги дочека, традиционално, ортодоксно-социјалдемократски: со многу свеќи, задушлив темјан, шарени јајца, заклани јагниња и јариња за крај на постот ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER