fbpx
Матуранти, Прилеп, мај 2024 (фото извор: скриншот од снимка со телефон)
ФОТО/ АНА-МПА
Албин Курти (фото извор: ФБ страница на Албин Курти)
Бранко Тричковски (фото: Чедо Поповски)
д-р Арбен Таравари на РТК, 17 април 2024 (фото извор: скриншот од ТВ снимка)
Украинскиот претседател Зеленски даде интервју за АФП на 17 мај 2024 (фото извор: Канцеларија на Претседателот на Украина)

Tag: Роберт Поповски

Лажните вести – моќно и опасно оружје

И изборот на Велес како локација на која вчера се одржа форумот за јавни политики „Справување со дезинформациите - Комбиниран пристап на властите, граѓаните, граѓанското општество и медиуми за долгорочни ...

Додека нема политичка одговорност, немаме сериозна демократија

Здружението на новинарите на Македонија со соработка со ОнЛимит Медиа, вчера ја организираа дебатата на тема „Предизвици на Владата и институциите во зголемување на транспарентноста пред медиумите и граѓаните“, на ...

Поповски: Сега на потег е ОЈО за случајот Селмани

Министерот без ресор задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски, присуствуваше на протестот на Здружението на новинари како поддршка на новинарот и претседател на ЗНМ, Насер Селмани, како претставник ...

Влада: Причина за штетата во медиумската сфера е и долгогодишниот молк на АВМУ

Причина за штетата на медиумската сфера е и долгогодишниот молк на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни уметности (АВМУ), која не може да избегне одговорност за медиумскиот хаос кој се случуваше ...

НВО и медиумите бараат активна примена на Законот за слободен пристап до информации

Менување на Законот за слободен пристап до информации од јавен карактер, но и работа на активна транспарентност и негова примена, побараа медиумската заедница и граѓанските организации на денешната јавна дискусија ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER