fbpx
Руски ракетен терор: Харкив, 25 мај 2024 (фото извор: скриншот од видео извештај на Би-би-си)
Фото: MONDO/STEFAN STOJANOVIĆ
Фото/ Маргарита Роблес/ Wikimedia commons

Tag: шарена револуција

Кондев: Во чест на младите и Револуцијата

Александар Кондев, фотограф, реши дека протестите на младите луѓе во Македонија против режимот заслужуваат признание и да останат како траен документ кој ќе ги поттикнува следните генерации да не се ...

Протест(и) – Потпис на Револуцијата

Мултедијалната изложба и хепенинг „Протест(и)“ на Александар Кондев се инспирирани од шестгодишно протестирање, документирано со над 10.000 фотографии.Борци за слобода и демократија се поканети да дојдат да се пронајдат на ...

Желбата за вистина посилна од хендикеп

Пред две години за време на „Шарената револуција“ фотографот Кирил Михаилов со својот апарат доловил несекојдневна слика на „Зелено пазарче“, односно го фотографирал дедото Борис Трајковски којшто на 82 години ...

Судот ги ослободува криминалците, а ги казнува Шарените револуционери

Изрази на непријатно изненадување, револт и осуда предизвикаа информациите за решенија за казни против Ирена Стеријовска и Љуми Беќири, за учество во Шарената револуција. Тоа го дознавме денеска од нивните ...

Патници, не се договоривме вака

Сакав да почнам со „Другари, не се договоривме вака“. Ама се предомислив. Пишува: Денис Јанкуловски Другар, ако го сметаме за вистински, е оној кој, пред да дојде на некоја битна ...

ЧЕ БИДЕ

Измина 2017. Во многу нешта поразлична од другите. Пишува: Денис Јанкуловски Донесе долго очекувана промена на власта. Борбата која ја водевме против Ѕверот, против фамилијарната мафија конечно вроди со плод. ...

Да не се лажеме, не излажавте!

Од архивата на Цивил - 01.07.2017 Лето 2017, горештините почнаа паралелно со жешките обвиненија и барања за притвор  од Специјалното јавно обвинителство за долгогодишните криминалци кои владееjа со земјава и ...

Page 2 of 14 1 2 3 14

CIVIL MEDIA NEWSLETTER