fbpx
Фатмир Битиќи
Илустрација: „Одмазда на дрвото“ - Мирослав Стојановиќ-Шуки

Tag: шарена револуција

Фото: Ангел Ангеловски

Имери: Шарената револуција беше со мултиетнички карактер, за разлика од некои прослави и протести сега

Аналитичарот Луан Имери на конференцијата „Различностите - благодаат или проклетство“ во организација на Цивил, се осврна на мултиетничкиот карактер на Шарената револуција. Тој сепак истакна и дека таквата енергија потоа ...

Граѓаните за Македонија - „Доаѓаме“, Скопје, 17 мај 2015

А војна да имаме?

пишува: ЏАБИР ДЕРАЛА На 9 мај 2015 година, Денот на Европа, започна дводневната „мала војна“ во кумановско Диво Насеље. Пет години подоцна, сеќавањата и траумите од трагичните последици остануваат. Случајот ...

ЦИВИЛ: Стоп за продолжениот судско-полициски прогон на активист(к)ите за човекови права!

Соопштение на ЦИВИЛ, 14/10/2018 ЦИВИЛ упатува остар протест против апсурдниот судско-полициски прогон кој и по падот на режимот на Груевски, продолжува против активист(к)и за човекови права до денешен ден. Наместо ...

Димитров: Шарената револуција е жед за одговорност, „Бојкотирам“ е повик за неодговорност

Правењето паралели меѓу Шарената револуција и движењето „Бојкотирам“ е исто како да се става равенство меѓу храброста и стравот, меѓу активниот граѓанин кој се осмелил да прогледа во темница и ...

Протест(и) вечерва во Музеј на град Скопје

Над 200 Шарени вчера присуствуваа на мултимедијалниот настан „Протест(и)“ на Александар Кондев во паркот Жена-борец и се потпишаа во име на Револуцијата. Александар Кондев, фотограф и автор на изложбата и ...

Кондев: Шарената револуција е прототип на граѓански отпор!

„Учесници во ‘Шарената револуција’ ќе се потпишуваат на големо платно, и така ќе направиме колективна авторизација на настаните“, вели Александар Кондев, автор на изложбата на фотографии за петте години протести ...

Page 1 of 14 1 2 14

CIVIL MEDIA NEWSLETTER