fbpx
Фото: МИА архива
Димитар Ковачевски
Фото: Социјални мрежи
Фото: МИА архива
Фото/ принтскрин

Tag: УБК

„Таргет Тврдина“ кај нов судија

Предметот „Таргет Тврдина“ е распределен кај судијата Илија Трпков, потврдија од Основниот Кривичен суд – Скопје за Телма, откако до нив пристигна одлуката на Апелациониот суд за поништување на првостепената ...

Џабир Дерала/ Фото ЦИВИЛ

Вмровците со нов скандал, го предлагаат „антидискриминаторот“ Даштевски за претседател на ДИК

коментира: ЏАБИР ДЕРАЛА Продолжува талкањето по политичките и криминалните беспаќа на вмровската партија на Груевски што ја води неговиот советник за енергетика, познат и како „математичарот“ или „хидро“ Мицкоски. По ...

Во Кривичен продолжува „Таргет-Тврдина“

Во Кривичниот суд Скопје, денеска ќе продолжи судското рочиште за предметот на СЈО  „Таргет-Тврдина“. Во овој предмет обвинети се поранешниот началник на Петтата управа во МВР Горан Грујевски и вработениот во ...

Комисијата за надзор над УБК и АР ги разгледува извештаите за 2017

Собраниската Комисија за надзор над работата на Управата за безбедност и контраразузнавање и на Агенцијата за разузнавање денеска зад заторени врати ги разгледува Извештаите за работата на Агенцијата за разузнавање ...

Одобрена екстрадиција за началниците

Советот на судии во Солун денеска одлучи Никола Бошковски и Горан Грујески да бидат екстрадирани во Македонија. Според солунскиот портал Вориа, јавува дописникот на МИА од Атина, веднаш по објавувањето ...

Добро утро со Орданоски

Врзете се, полетуваме!

Пишува: Сашо Орданоски Македонската политика по локалните избори доби такво забрзување од чии центрифугални сили може да ви се слоши! Движењето на премиерот може да се следи само со помош на ...

Обвинителството поведува постапка за одговорноста на Вангеловски

Основното јавно обвинителство Скопје побарало „податоци и документација“ од институции во врска со кривичната пријава што неодамна против претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, ја поднесе Советот за утврдување на факти, и ...

Судот сè уште чека известување за потерницата за Грујевски!

Денешното судско рочиште за случајот на Специјалното јавно обвинителство „Тврдина 2“, во кој се обвинети поранешниот началник на Петтата управа во МВР, Горан Грујевски и уште шестмина вработени во УБК, ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER