fbpx
Руски ракетен терор: Харкив, 25 мај 2024 (фото извор: скриншот од видео извештај на Би-би-си)
Фото: MONDO/STEFAN STOJANOVIĆ
Фото/ Маргарита Роблес/ Wikimedia commons

Tag: Украина -две години хероизам

Џафери Украина

Џафери: Поддршката на Украина ќе продолжи да биде во нашиот фокус, во оваа Влада има пријател и партнер

„Тешко наоѓа човек соодветни зборови за годишнина од тековна војна и човечко страдање. Војна која мислевме дека е завршена приказна на европско тло, но сепак поради храбриот украински народ имаме ...

Река украински народ

Река: Значајно е украинскиот народ да чувствува и знае дека не се сами, ние стоиме со нив и ги поддржуваме

„Имав можност да испорачам сличен говор на оваа почитувана публика пред една година и тогаш никогаш немаше да помислам дека денеска ќе стојам овде пред вас повторно. Покрај земјите од ...

Османи

Османи: Украина останува најважниот приоритет, која се бори не само за својата, туку и за нашата слобода

"Две години од целосна инвазија и агресија на Руската Федерација кон мирољубив сосед. Две години смрт, деструкции и човечки страдања. Две години агресија во Европа во 21 век, но и ...

Маричиќ Руски напад

Маричиќ: Рускиот напад врз Украина е напад и врз европските вредности

„Веќе две години, херојството и борбеноста на украинската нација го инспирираат слободниот свет односно светот во кој доминираат демократијата и почитувањето на човековите права и слободата. Украина, со својата храброст, ...

Гир: Европската унија е, и ќе продолжи да биде еден од најголемите пријатели на украинскиот народ

Денеска веќе беше кажано многу во врска со нашата колективна поддршка за Украина. За храброста, издржливоста и решителноста на украинскиот народ наспроти неиспровоцираната агресија на Русија, изјави Амбасадорот на Еу, ...

Јован Андоновски

Андоновски: Апелирам да се испочитува одлуката на Владата за посебен статус на заштита на украиниските бегалци

„Првиот момент кога за време на моите студии имав прилика да го посетам контренциониот логор во Аушвиц-Биркенау нешто што навистина и после толку децении поттикнува морници кога човек ќе го ...

Слваица Грковска

Грковска: Се надевам дека бргу ќе дојде денот кога со Украина заеднички ќе ја градиме иднината во радост, спокој и слободарски дух

„Изминаа две години од почетокот на бруталната агресија на Русија кон Украина. Две години од почетокот на оваа војна преку која една безумна автократска сака да скрши, уништи и понижи ...

(ВО ЖИВО) „Украина – две години хероизам“ – голема мултимедијална конференција во Скопје

Амбасадата на Украина, во соработка со македонската граѓанска организација ЦИВИЛ – Центар за слобода, организира голема конференција под наслов „Украина – две години хероизам“, во Музејот на македонската борба за ...

Фото: Џ. Дерала / ЦивилМедиа

Криволапов: Мораме да ги пренесеме овие чувства до сите луѓе на светот, за да разберат дека мора да сторат сé да ја запрат оваа војна

Пред почетокот на голема конференција под наслов „Украина – две години хероизам“ в понеделник, 26 февруари, во Музејот на македонската борба за независност, организирана од Амбасадата на Украина, во соработка ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER