fbpx
Фото: МИА архива
Фото/ Манфред Вебер
Претседателот на Франција, Емануел Макрон, Сорбона, 25 април 2024 (скриншот од видео)
ДЕЛЕЊЕ ПРАВДА Третата власт беше наречена сваровски судство и тоа кажуваше сè

Tag: вештачка интелигенција

ЕУ го одобри првиот закон во светот за вештачка интелигенција

Земјите-членки на Европската унија денеска го одобрија законот кој има за цел усогласување на правилата за вештачка интелигенција, таканаречениот Закон за вештачка интелигенција. Тоа е прв акт од ваков вид ...

Мелони: Во Италија создаден фонд за вештачка интелигенција од милијарди евра

Премиерката на Италија, Џорџа Мелони денеска најави инвестициски фонд од една милијарда евра наменети за проекти за вештачката интелигенција (АИ), при тоа апелирајќи на „правилата на етиката“ при користењето на ...

Земјите од ЕУ дадоа зелено светло за првиот закон за вештачка интелигенција

Земјите-членки на ЕУ денеска, по интензивните преговори, одобрија закон за регулирање на вештачката интелигенција, соопшти белгиското претседателство со Советот на ЕУ. Амбасадорите на 27-те членки на ЕУ на денешната средба ...

Фото: ЕПА

Вестагер: ЕУ и САД ќе изготват кодекс на однесување со вештачка интелигенција

Еврокомесарката за конкуренција Маргрете Вестагер изјави дека верува оти нацрт кодексот за однесување на генеративната вештачка интелигенција може да биде изготвен „во текот на следните недели“, а договорот да биде ...

Вештачка интелигенција (Foto: Wikimedia Commons)

ЕУ и САД ќе работат заедно на стандардите за вештачка интелигенција

ЕУ и САД ќе работат заедно на воспоставување минимални стандарди за вештачка интелигенција пред да се воспостави европското законодавство во таа сфера. Извршната потпретседателка на Европската комисија, Маргрет Вестагер денеска ...

Војо Маневски

Ризница

 ВОЈО МАНЕВСКИ  Драги мои читатели, верувам дека сите ние доста време поминуваме пред малите екрани. Ова „малите екрани“ порано се однесуваше на телевизорите, но тие бааги пораснаа и почнаа да ...

Вештачката Интелигенција и дезинформациите: Можности и ризици во услови на војна

Вниманието на човештвото денес е насочено кон вештачката интелигенција (ВИ). OpenAI обезбедувајќи бесплатен пристап до chatbot-от ChatGPT и објавување на социјални мрежи на дотерувани слики создадени со помош на Midjorney ...

ChatGPT манија: Како вештачката интелигенција гo освои светот и што ќе се случува понатаму?

Приреди: Мирјана ВАСИЛЕВА Слушнавте за ChatGPT? Бездруго – да, бидејќи овие денови овој термин е толку присутен што некои веќе велат дека владее вистинска „ChatGPT манија“. Ако сте слушнале, секако ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER