fbpx
Фото: Фејсбук
Фото: МИА
Битиќи/Фото: Влада.мк

КОМЕНТАРИ

Мајкл Боциуркив преку Твит објава го обелодени начинот на кој биле третирани украинските деца во руските кампови

Фото: Скриншот/Твитер

Мајкл Боциуркив, аналитичар за глобални прашања, твитна за начинот на кој биле третирани украинските деца во руските кампови: Украинските деца вратени од руските кампови во окупираниот Крим пријавија дека биле...

Read more

ЕУ ја лоцира Бугарија како клучен производител на муниција потребна за украинската одбрана

Пишува: Борјан Јовановски  Комесарот за индустрија, Тиери Бретон, ги маркираше фабриките во Бугарија како потенцијал за огромно зголемување на производството на муниција со која би требало да се задоволат потребите...

Read more

Кремељ ја интензивира акцијата за рушење на проевропската влада во Молдавија

Британскиот министер за надворешни работи Џејмс Клеверли денеска го посети главниот град на Молдавија каде што вети 10 милиони фунти  финансиска помош за оваа земја поради, како што соопшти неговиот...

Read more

Професорката Ачкоска пишала па ја избришала објавата за смртта на средношколец во Скопје

„Дрога во пијачка“, „кафуле“, „Оливер Спасовски“, „дилери Албанци“, „МВР“, „власта предводена од СДСМ и ДУИ“, „државата“, „институциите“, „самоубиство“, „немите новинари“... се главните поенти (виновници) околу смртта на 18 годишно момче...

Read more

„Отворен Балкан“ создава амбиент за помирување и за спроведување на евро-атлантските вредности

Зоран БОЈАРОВСКИ На 18 март во Охрид, и покрај сета воздржаност која го следи овој процес, се очкеува нов исчекор во потрагата по прифатливи решенија за односите Белград-Приштина. За страните...

Read more

Арсовска три месеци ги тормози скопјани со јавниот превоз, а сега ги притиска советниците да гласаат за заем за набавка на нови автобуси

Хаосот со јавниот автобуски превоз во Скопје никако да се надмине. Откако повеќе од три месеци граѓаните беа лишени од услугите на приватните автобуски превозници, градоначалничката Арсовска, која тврдеше дека...

Read more

Што треба да се случи за пожарникарите го добијат тоа што одамна им следува?

Владимир Кочовски. Фото: Фејсбук

Пишува: ВЛАДИМИР КОЧОВСКИ Само минатата недела починаа четворица пожарникари. Во изминатите две години 12 пожарникари. Дел не ја дочекаа пензијата, дел неполна година по одење во пензија. Што треба да се...

Read more

Ако заврши дискусијата за лебот, да преминеме на циркусот

Минатата недела Македонија беше соочена со драмата наречена „ќе има ли бел леб или не“. Драмата целосно го окупираше општественото милје, почнувајќи од медиумите, Владата, и политичките партии се до...

Read more
Page 1 of 18 1 2 18

CIVIL MEDIA NEWSLETTER