Categories

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, вчера во Брисел оствари билатерална средба со заменик-претседателот на Европската комисија и висок претставник на Европската унија за надворешни работи и безбедносна...

Прочитај повеќе...

Пендаровски во Брисел: Во изминативе две години редовно испорачуваме добри вести од регионот Претседателот Стево Пендаровски, денеска во Брисел, по средбата со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, изјави дека...

Прочитај повеќе...

Советот на Град Скопје денеска одлучи да се раскине договорот со италијанската фирма „ФЦЛ Амбиенте“ и концесијата да се додели на германско-хрватскито конзорциум воден од „Шолц“. „Шолц“ сега е...

Прочитај повеќе...

И покрај многуте хакерски напади и репорти заради кои се затворија неколку профили на кичевчанецот Ел Чека, тој не дочека ниту еден ден туку отвори нови профили на Фејсбук...

Прочитај повеќе...

Шефот на Мисијата на ОБСЕ, Клеменс Која, денеска ги повика политичките партии да постигнат согласност и да овозможат СЈО да продолжи непречено да работи. Според ОБСЕ, дел од предметите...

Прочитај повеќе...

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во согласност со неговите овластувања, назначи 30 претседатели на општински организации на СДСМ, а половина од назначените, 15 досега, се ново именувани, изјави портпаролот...

Прочитај повеќе...

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск по средбата со претседателот Стево Пендаровски во Брисел изјави дека во изминатите две години Северна Македонија ги испорачала сите правни политички сигнали кои...

Прочитај повеќе...

Филтрите на Дрисла, аерозагадувањето, барокните фасади, Скопје 2014, дотраената канализациона мрежа, зелениот бран, сообраќајниот хаос, запуштените објекти во градот, реновирањето на Универзалната сала, дивите депонии, велосипедските патеки и одговорноста...

Прочитај повеќе...

Во серијата јавни настапи „Две години Влада – Одговорно пред граѓаните“, премиерот Зоран Заев, министерката за правда, Рената Дескоска, министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски и министерот без ресор...

Прочитај повеќе...

Груевски и Богоевски повеќе не се пратеници На денешната собраниска седница претседателот  Собранието, Талат Џафери  ја констатираше оставката на Никола Груевски, испратена од Унгарија. Со овој акт, предлогот за...

Прочитај повеќе...