fbpx
Џабир Дерала
Џабир Дерала, Изборен рапорт, 26 окт. 2021 (фото: А. Петровски/ЦИВИЛ)
Стевчо Јакимовски

Мицкоски демантиран, Комисијата за историски прашања работи според научни принципи

Македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања (фото: МИА)

Откако членот на Комисијата за историски и за образовни прашања помеѓу Македонија и Бугарија, Ванчо Ѓорѓиев, поднесе оставка и обвини за притисок и мешање во работата на комисијата од страна...

Read more

Средба на неврзаните: Собир на земји кои седат на троножец

ЉУБОМИР КОСТОВСКИ Деновиве прочитав дека организацијата на неврзаните земји како интерконтинентална организација наликува на старо радио поставено во некое ќоше на дневната соба, кое побудува сентименти, сите сакаат да го...

Read more

Големи десничарски желби во мали левичарски чевли

Shkruan::Dehran Muratov

ДЕХРАН МУРАТОВ Сè понервозни стануваат „левичарите/десничарите“ бидејќи тешко им оди пропагандата (читај кампањата) да не се попишуваат граѓаните, односно да „не ја отвараат вратата“. Вратата, речиси во секој дом е...

Read more

Пиши – бриши „патриот“

ДЕХРАН МУРАТОВ Лидерот на партијата Единствена Македонија, Јанко Бачев, ја избриша спонзорираната содржина од својот Фејсбук налог, со која ширеше верска и етничка нетрпеливост, со тоа што ја побара довербата...

Read more

Антиваксерите се броеја на прсти на вчерашниот протест

Целосен дебакл доживеа вчерашниот антиваксерски протест пред Владата. За разлика од претходниот, кој изобилуваше со траги-комични ситуации, борба за микрофон и меѓусебни препукувања, вчерашниот протест помина во театарска атмосфера и...

Read more

Во билатералните договори помеѓу Бугарија и Северна Македонија мора да се примени реципроцитет

проф. Мирјана Најчевска

За секоја точка со барања од страна на Република Бугарија треба да има реципрочно барање од страна на Република Македонија, коментира  Мирјана Најчевска на својот Фејсбук профил. Тоа се вика...

Read more

Што ќе ни соопшти ДУИ на 5 јуни?

Џабир Дерала (фото: Б. Јордановска/ЦИВИЛ)

коментира: ЏАБИР ДЕРАЛА Заеднички кандидат на СДСМ и ДУИ за градоначалник на Скопје е главната шпекулација која се шири во медиумите, по најавите дека ДУИ подготвува „нешто големо“. Билбордот на...

Read more
Page 1 of 6 1 2 6

CIVILMEDIA NEWSLETTER