fbpx
epa03244691 KFOR soldiers from Hungary guard the road between north and south part of the town of Mitrovica, during clashes in the town of Zvecan, Serbia, 01 June 2012. At least five Kosovo Serbs and a NATO soldier were wounded in a gunfight in the early hours, as peacekeepers tried to dismantle Serb roadblocks blocking traffic.  EPA/STR
Фото: Мартина Ацковска / Фронтлајн

Tag: Бејли

Добро утро со Орданоски

Еден задоцнет пријателски совет

пишува: Сашо Орданоски Александар Николовски така се беше залетал и запењавил доцна вечерта соопштувајќи ги ставовите пред камерите по состанокот на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, што морав да ...

Амбасадорот Бејли ќе одржи предавање на Воената академија

Предавање на тема „Национална и меѓународна безбедност и меѓународни односи“ ќе одржи денеска американскиот амбасадор Џес Бејли на Воената академија „Генерал Михаило Апостолски“ во Скопје.  На предавањето ќе присуствува заменик министерот ...

ДИК за утре најавува јавна седница за надоместоците

Државната изборна комисија реагираше на изјавата на Бејли во врска со исплатените бонуси за локалните избори. Во прoдолжение целосното соопштение на ДИК: „Претседателот и членовите на изборните органи, функцијата ја ...

Димитров: Цврсто сме решени Македонија да стане членка на НАТО!

„Стратегиската определба на Македонија за влез во НАТО, како мултиетничко општество е кохезивен, обединувачки фактор. Македонија стои цврсто на патот да ги имплементира сите реформски процеси и највисоки демократски стандарди, ...

Поддршка за новата Влада од САД и од ЕУ

Честитки за формирање на новата Влада којашто, синоќа пред полноќ, беше изгласана во Собранието на Република Македонија, пристигнаа од Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европската унија, Федерика ...

Специјалците на АРМ и МВР под диригентска палка на американските „Фоки“

Во базата на Единиците за брзо распоредување на МВР, во касарната „Ѓорче Петров“, денеска се одржа завршната вежба од обуката на припадниците на специјалните единици на Министерството за внатрешни работи ...

Скопјанец му се заканувал на Бејли!?

МВР денеска соопшти дека граѓанин од Скопје минатата година му се заканувал на американскиот амбасадор Џес Бејли, испраќајќи пораки на официјалниот Фејсбук профил на амбасадата на САД во Македонија. Според ...

Амбасадорите на САД на Западен Балкан остануваат на своите позиции и во администрацијата на Трамп

Кадровски промени меѓу американските дипломати во државите на на Западен Балкан може да се очекуваат на крајот на оваа или почетокот на идната година, пишува порталот European Western Balkans. Во ...

Бејли не се меша во работата на ДИК, Ванхауте ги охрабрува борците за демократија!

По обвинувањата на одредени провладини медиуми, дека американскиот амбасадор во Македонија, Џес Бејли се меша во работата на Државната изборна комисија (ДИК), се огласија со соопштение Бејли и американската амбасада ...

Page 1 of 2 1 2

CIVILMEDIA NEWSLETTER