fbpx
Фатмир Битиќи
Илустрација: „Одмазда на дрвото“ - Мирослав Стојановиќ-Шуки

Tag: политичка криза

Слонот во стаклената соба – Политичка криза која не се решава со избори

НАЗМИ АБДУРАХМАНИ  Со секоја најава за парламентарни избори, пред нас стои не само процес на демократско учество, туку и можност за нова политичка криза. Во нашата политичка реалност, кризите изгледаат ...

Фото: Габриел Ескобар, скриншот од YouTube

Ескобар предупредува на последици доколку Црна Гора не ја реши длабоката политичка криза

Специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан, Габриел Ескобар, предупреди на „многу можни последици“ доколку Црна Гора не ја реши повеќемесечната длабока политичка и институционална криза, пренесува МИА. „Црна Гора ...

Совет за безбедност: Ривалските либиски лидери да стават крај на политичката криза

Советот за безбедност на ОН ги повика ривалските лидери да преговараат едни со други и да ја прекинат политичката криза во Либија. Советот, исто така, го осуди насилството во Либија ...

Жбогар: Сите страни во преден план да ги стават интересите на државата и нејзината иднина

Нашата позиција е јасна и едноставна, како и во минатото така и сега не коментираме судски процеси, треба да оставиме судството да си ја врши својата работа, изјави попладнево евроамбасадорот ...

Германските социјалдемократи под сѐ поголем притисок да преговараат со Меркел

Германските социјалдемократи се изложени на сѐ поголем притисок да го променат ставот и да се вклучат во владината коалиција во Германија, откако пропаднаа тристраните преговори на демохристијаните, либералите и зелените ...

Претседателот нема да се сретне со Хојт Ји!

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, има полна агенда и во понеделник, ќе нема време да се сретне со високиот претставник на Стејт департментот, Хојт Брајан Ји. Заменик-помошникот државен секретар ...

Амбасадорите сметаат дека е рано за „Пржино 3“ и дека нема потреба од нови избори!

Дипломатските претставници на Република Словенија, на Шведска и на Холандија во Македонија, на денешната дебата „Креирање и/или реконцептуализација на државна надворешно-политичка стратегија на мали и средни држави“, едногласно истакнаа дека ...

Алтхаузер: За решение на кризата е потребна политичка волја!

„Предвремените парламентарни избори се одржаа пред четири месеци. Сите анализи покажуваат дека кризата негативно се одразува врз стопанството, забележан е пад на порастот на БДП, зголемен е фискалниот притисок, расте ...

Неделна анализа: Македонија без влада – заробеник на политички игри!

Четири месеци по изборите, Македонија тоне во политички игри, притисоци, хаос... Наместо излез, со нова влада, којашто ќе го исчисти криминалот и корупцијата во државниот апарат, таа ја живее најкомплексната ...

Page 1 of 23 1 2 23

CIVIL MEDIA NEWSLETTER