fbpx
МНР. Фото: Ангел Ангеловски
Бранко Тричковски, колумнист
Фото: Ројтерс
Фото: Ројтерс

Tag: политичка криза

Габер: Постапката на Иванов е недржавничка!

Амбасадорот Виктор Габер, дипломат од кариера, по соопштението на Дипломатскиот клуб во кое се изразува загриженост затоа што „во прашање се доведени партнерските односи на Македонија со ЕУ, воспоставени со ...

Jpeg

„Европска тројка“: Нема оправдување за тактиката за пролонгирање на формирањето на нова влада!

„Како членови на Европскиот парламент кој ги поддржуваше сите  напори за надминување на актуелната криза и кој работеше напорно за поддршка на европската перспектива на македонскиот народ, гледаме со длабока ...

Столтенберг го потсети Иванов на обврските: НАТО и ЕУ се едногласни околу почитувањето на демократските норми!

„Изборите од 11 декември беа есенцијален чекор во надминување на кризата. НАТО нема интерес од вмешување во внатрешните политички процеси на вашата земја и ние не заземаме страна. Но, имаме ...

Најчевска: Да ја запреме лавината, пред сите да нѐ однесе!

Мега интервју за ЦИВИЛ Медиа, со професорката д-р Мирјана Најчевска, за причините и решенијата за продлабочената политичка и институционална криза во Македонија. Според професорката Најчевска, заокружување на конститутивната собраниска седница ...

Директни и јасни ЕУ пораки за излез од кризата

Заедничка изјава на комесарот Јоханес Хан и членовите на Европскиот парламент Едуард Кукан, Кнут Флекенштајн и Иво Вајгл: „Ние се сретнавме денеска со претставниците на парламентарните партии. Многу јасно нагласивме ...

Ќе најде ли време Хан и за Иванов?

Еврокомесарот за проширување и добрососедски односи Јоханес Хан, денеска е во Скопје. Агендата на Хан предвидува средби со лидерите на парламентарните политички партии. Неговата работа посета започнува во 14 часот, ...

Page 2 of 23 1 2 3 23

CIVIL MEDIA NEWSLETTER