fbpx
Руски тенкови во близина на украинската граница, јануари, 2022 (фото: скриншот од Јутубе каналот на Military Update)
epa04824767 A picture made available on 30 June 2015 shows workers start the construction of the Chinese section of the China-Russia East Route natural gas pipeline, also known as the Power of Siberia trunk pipeline, in Heihe in northeast China's Heilongjiang province 29 June 2015. The 3,968-kilometer pipeline, running from Russian gas fields to Shanghai, will be completed in 2018 to be able to carry 38 billion cubic meters of natural gas to China every year.  EPA/SONG FULAI CHINA OUT

Tag: доверба

Право на референдум и право на бојкот

Референдумот е право. Право на граѓаните да кажат што мислат за одредена работа од важност за поголем број граѓани. Референдумот е можност за влијание. Можност граѓаните да бидат информирани за ...

Собранието изгласа доверба на Владата

Владата на Република Македонија доцна синоќа ја доби довербата од пратениците. Четириесет гласови „за“ недоверба на Владата беа од опозицијата, 62 пратеника од владејачкото мнозинство гласаа „против“ недоверба, а воздржани ...

Почна собраниската седница за интерпелација на Владата

Почна собраниската седница за интерпелација на Владата поднесена од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Во образложението на барањето за гласање доверба на Владата потпишано од 41 пратеник од ВМРО-ДПМНЕ, меѓу другото, се наведува ...

Добро утро со Орданоски

Може ли ВМРО да се командува од затвор?

пишува: Сашо Орданоски Враќањето на ВМРО-ДПМНЕ „на местото на злосторот“, во Собранието, се чини, е политички чекор во вистинска насока. Се разбира дека за тоа е потребно и малку драма, па ...

Финансискиот систем стабилен, да се врати довербата кај инвеститорите

Финансискиот систем е стабилен, со минимални системски ризици. Краткотрајната нестабилност предизвикана од домашните политички превирања во април и мај минатата година е целосно надмината, заклучи на денешната седница Комитетот за ...

Шилегов во Атина како дел од мерките за градење доверба

Градоначалникот на град Скопје Петре Шилегов со вчерашната посета на грчката престолнина и средбата со атинскиот градоначалник Јоргос Каминис се вклучи во напорите за градење доверба меѓу граѓаните на двете ...

Page 1 of 2 1 2

CIVILMEDIA NEWSLETTER