fbpx
Фото: Б. Јордановска, ЦИВИЛ
Стојан Андов
Фото: МИА
Фото: МИА
Фото: МИА Архива

Tag: Министерство за култура

Министерството за култура ја презема реконструкцијата на Универзалната сала

На денешната владина седница е усвоена информацијата од Министерството за култура за пренесување на правото за реконструкција на Универзалната сала, соопшти вечерва владината прес-служба. Со ова, правото за реконструкција на ...

Костадиновска-Стојчевска: Преку буџетот на Министерството за култура се финансирале одбрани на докторати

Повеќе не смееме да дозволиме објавување на годишни конкурси за култура без суми и во годишен конкурс на Министерство за култура да се финансира одбрана на докторат на еден од ...

Костадиновска-Стојчевска – Доундолуакис: Нови можности за зајакнување на соработката во културата со Грција

Има исклучителен простор за зајакнување на соработката во областа на културата меѓу Северна Македонија и Грција. Во време на неизвесност, важно е да се негуваат и зајакнуваат односите со соседните земји. ...

Архивска фотографија, Вевчани, 2020 година (фото извор: ФБ страница на карневалот)

Министерство за култура: Неточно е дека не сме го поддржале Вевчанскиот карневал

Од Министерство за култура изјавија дека се неточни изјавите од организаторите на Вевчанскиот карневал дека Министерството не ја поддржало манифестацијата за оваа година, пренесува МИА. -Во тек е одлучувањето по ...

Костадиновска Стојчевска: Со Буџетот за 2023 обезбедивме услови за стабилна и одржлива култура

„Потребно е редовно одржување на целиот систем за да имаме културно развивање и културна програма. Доколку се стабилни платите, доколку културната фела не размислува за тоа дали ќе имаат плата, ...

Некои општини би презеле споменици од „Скопје 2014“, проблем е што се незаконски поставени

Министерот за култура Асаф Адеми изјави дека работната група за „Скопје 2014’ непрекинато работи и заклучоците ги доставува до Владата која ќе одлучи за натамошно постапување. Соработуваат, рече, и со ...

Прва дебата за новиот закон за остварување на јавниот интерес во културата

До крајот на годинава треба да биде донесен закон за остварување на јавниот интерес во културата кој, според ресорното министерство, е вториот најважен документ по усвојувањето на Националната стратегија за ...

Page 1 of 6 1 2 6

CIVIL MEDIA NEWSLETTER