fbpx
US Defense Secretary Lloyd Austin attends a press conference during his visit in Sofia, Bulgaria, 19 March 2022. (Photo by Georgi Paleykov/NurPhoto)
Германскиот министер за одбрана Борис Писториус
Џулијан Асанж беше инспирација за голем број протести низ светот (фото извор: Wikimedia Commons)
Фото: Зеленски на Х
Фото: Фејсбук ЕУБАМ
Фото: скриншот од веб страницата на Фондацијата

Tag: ОЈО

АВМУ обвинува дека ТВ „Сител“ намерно емитувала говор на омраза, ОЈО контрира!

Комисијата за заштита од дискриминација на Република Македонија речиси пет месеци откако Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, достави претставка за начинот на кој известува телевизија „Сител“, не можеше ...

Ременски: Експлозивната направа во Собранието е акт на тероризам!

Основното јавно обвинителство и Министерството за внатрешни работи, осумнаесет дена по насилствата во Собранието и пронаоѓањето на импровизирана експлозивна направа, сè уште не излегоа со официјален став и детали околу истрагата. ...

„Службен весник“: Талат Џафери е нов претседател на Собранието!

„Службеник весник“ доцна синоќа, во најновиот број, ја отпечати Одлуката со која парламентарното мнозинство на 27, април, 2017 година, на „црниот четврток“, го избра и изгласа пратеникот на ДУИ, Талат ...

Проѕирно мачкање очи!

Две години по протестите против полициската бруталност и на денот на судењето за „Случајот Тврдина“, јавноста треба да дознае, едноставно, неколку непознати факти кои мора да се знаат! Пишува: Фросина ...

ОЈО го возвраќа ударот: СДСМ е на тапет!

„Основното јавно обвинителство – Скопје ја известува јавноста дека во врска со изборни нерегуларности има отворено постапка уште во 2016 година. Основното јавно обвинителство – Скопје во работењето постапува неселективно ...

Активист на Шарената револуција поднесе кривична пријава против директор на јавно претпријатие

Граѓанскиот активист на Шарената револуција од Прилеп, адвокатот Жарко Стеваноски, до Основното јавно обвинителство поднесе кривична пријава против директорот на Јавното претпријатие за просторни и урбанистички планови ПУП од Прилеп. ...

Page 10 of 10 1 9 10

CIVIL MEDIA NEWSLETTER