fbpx
Село Боснек (23 ноември 2021) При тежък пътен инцидент с автобус загинаха 46 човека. Произшествието е станало на магистрала "Струма" малко след 2.00 ч. тази нощ, близо до село Боснек. Жертвите са чужди граждани, а автобусът е пътувал в посока към Република Северна Македония. Седем души са спасени и са откарани в "Пирогов".  
Пресфото - БТА снимка: Минко Чернев (ЕД)
Photo by Matthew Henry on Unsplash
Добро утро со Орданоски

Tag: средношколци

Второ издание на средношколскиот „Конект“ фестивал

Второто издание на средношколскиот „Конект“ фестивал, во организација на група ученици и поранешни ученици од петте скопски гимназии „Раде Јовчевски – Корчагин“, „Јосип Броз Тито“, „Георги Димитров“, „Орце Николов“ и ...

Продолжува безумието во Прилеп, реагираат родители, омбудсманот, партии…   

Втор ден во Прилеп продолжија протестите на средношколците, поддржани од дел од нивните професори и директори.  Во центарот на вниманието денес беше СОУ „Ѓорче Петров“ во кое се образуваат идни ...

Децата не го заслужуваат јадот и чемерот во кој ги туркаме!

Нашата држава последниве месеци е вовлечена во една од најголемите кризи од нејзиното осамостојување. Кризата започна пред две години со општото незадоволство на студентите, на учениците и на нивните професори од ...

Притисоци, уцени и закани врз студентите и средношколците!

Поддржувачите на идејата „За заедничка Македонија“, продолжуваат со обидите да го зголемат бројот на демонстранти со притисок, злоупотреба, манипулација, режирани сцени и уцени на студентите. И, што е уште позагрижувачки, ...

Средношколскиот пленум се оградува од иницијативи што предизвикуваат меѓуетнички конфликти!

Претставници на Средношколскиот пленум од Битола, во разговор за ЦИВИЛ Медиа, го критикуваат и се оградуваат од бојкотот на настава - за вклучување и поддршка на средношколците од Битола, на ...

И средношколците на мета на мобилизаторите за протести!

Откако во студентските домови беа делени материјали за „доброволно“ учество на денешниот протест во Скопје, и средношколците низ Македонија, меѓу кои најголем дел се малолетни, станаа дел од фокусот на интерес ...

Page 1 of 2 1 2

CIVILMEDIA NEWSLETTER