fbpx
Руски ракетен терор: Харкив, 25 мај 2024 (фото извор: скриншот од видео извештај на Би-би-си)
Фото: MONDO/STEFAN STOJANOVIĆ
Фото/ Маргарита Роблес/ Wikimedia commons

Tag: Зврлевски

Случајот за убиството на Алмир Алиу го преквалификувал Зврлевски?

Предметот за случајот на малиот Алмир Алиу е преквалификуван од „убиство со умисла“ во „ сообраќајна несреќа“. Ова денеска пред пратениците го кажа Јавниот обвинител, Љубомир Јовевски. Според „Алмакос“, Јовевски ...

Поднесе оставка „бранителот“ на Зврлевски, Спасоска – в.д. Јавен обвинител

Претседателот на Советот на јавни обвинители, Петар Аневски, поднесе оставка пред седницата на која требаше да се избере в.д. Јавен обвинител наместо разрешениот Марко Зврлевски. „Членовите на Советот ќе одлучуваат ...

Антикорупциска и денеска на браникот на ВМРО-ДПМНЕ

Комисијата за спречување на корупција на јавна седница денеска ќе одлучува по неколкуте приговори во врска со разрешувањето на поранешните директори на државните институции поставени од ВМРО-ДПМНЕ, и именувањето на ...

Советот на обвинители нема кворум за времен наследник на Зврлевски!?

Според претседателот на Советот на јавни обвинители Петар Аневски, поради немање кворум е одложена седницата на која требаше да се избере времен наследник на Марко Зврлевски, разрешен заради нестручно и ...

И ВМРО-ДПМНЕ крена раце од Зврлевски!

На дванаесеттото, финално продолжение на „сапуницата“ околу разврската на „Случајот Зврлевски“, со која треба да започнат реформите за враќање на владеењето на правото во Република Македонија, претседателот на Собранието Талат ...

Зврлевски падна!

Со 64 гласа „за“ на владеачкото мнозинство, во остуство на опозицијата, државниот Јавен обвинител Марко Зврлевски е разрешен од должноста.

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER