fbpx

Исмаили: Новите еко автобуси ги исполнуваат највисоките технолошки стандарди

ЦИВИЛ Медиа разговараше со заменик директорот на Јавното Сообраќајно Претпријатие, Блерим Исмаили, за улогата на јавниот превоз за зачувување на животната средина застапувањето на зелените вредности од ова јавно претпријатие....

Read more

(ВО ЖИВО) Интервју со Бранимир Јовановиќ

Активистот Бранимир Јовановиќ говори за национализмот и социјалната правда на акција на ЦИВИЛ „Граѓански форум за учество во креирање на владините политики“. https://www.facebook.com/civil.mk/videos/308869590453563/?t=5714 Тој вели дека во овие избори победи национализмот,...

Read more

Најчевска: Квалитетот на животот кај нас е на ниво на преживување, не постојат системски решенија за зелени вредности

Зелените вредности се интегрален дел на политиките на секоја прогресивна политичка партија. Со оглед дека нашата земја се стреми да биде дел од европското семејство, кое високо ги вреднува токму...

Read more

Дудуш: Северна Македонија заслужува да биде дел од ЕУ за граѓаните да имаат подобра иднина

Градоначалникот на Шуто Оризари, Курто Дудуш, во разговор за ЦИВИЛ Медиа вели дека нашата држава се стреми кон Европската унија, бидејќи сите политики на претходната власт предводена од СДСМ, а...

Read more

Најчевска: Како резултат на сегашниот состав на Собранието ќе има Влада што ќе биде дел од партиски преговарања

Изборен процес кој не ги промовираше луѓето за кои се гласаше, Државна изборна комисија со несоодветни реакции за искажани сомневања од граѓаните и политичките партии за изборни неправилности, состав на...

Read more

Кардула: Граѓанинот треба да биде гласен, да биде дел од прогресивната борба за подобро општество

Зоран Кардула е еден од оние активисти, инаку графички дизајнер, кој секогаш е гласен кога станува збор за општествени и политички неправди во кoи страадат поединци, заедници, но и целото...

Read more

Манчевски: Притисок во изборен контекст не смее да има и тоа никогаш нема да го дозволиме

Деполитизација, професионализација во јавната администрација, ширење на говор на омраза и злоупотре на јавни ресури од вработени во администрација, притисоци во изборен контекст, беа теми на кои разговаравме, дополнително со...

Read more

Манчевски: Главната борба против корупцијата е транспарентноста

ЦИВИЛ Медиа разговараше со министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, на тема како во борбата против корупција во администрација, особено во изборниот процес и што можат да направат...

Read more
Page 25 of 32 1 24 25 26 32

CIVILMEDIA NEWSLETTER