fbpx
Стево Пендаровски / Социјални мрежи
МНР. Фото: Ангел Ангеловски
Бранко Тричковски, колумнист
Фото: Ројтерс
Фото: Ројтерс

Дволичноста на “Че Гевара”- не го гласа Џафери, ама му честита!

Уште еднаш, Димитар Апасиев ја  покажа дволичноста на дело. На конституивната седница кога се дискутираше за изборот на Претседател на Собранието, Апасиев на говорница  наброи неколку причини зашто нема да...

Read more

Само во главите на дискриминаторите има „посебна ромска психоза“!

пишува: Дехран Муратов Директорката на делчевскиот Здравствен дом, Марија Глигоровска при соопштување на лошата вест дека е утвредно присуство на Ковид-19 кај една седумдесет и седум годишна жителка на Делчево,...

Read more

Изјавите на Чулев дека Ромите примаа(т) поткуп се храна за националистите и мразачите

пишува: Дехран Муратов Техничкиот министер за внатрешнини работи, Наќе Чулев, во изминатите неколку дена (пред изборите) истакна дека полицијата приведе лица за „вршење поткуп“ блиски до СДСМ и речиси во...

Read more

Оној Груевски…

Никола Груевски, фотографиран во Будимпешта, маскиран со капче и очила за сонце. Фото: János Marjai / 24.hu

пишува: СИМОНА М. ЖИВКОВА Единствено нешто заради што чувствувам потреба да се осврнам на оваа тема, во момент кога сите сме фокусирани на здравјето на нашите најблиски и на општото...

Read more

Форензика на пријавата

Седиште на ВМРО-ДПМНЕ (фото Б. Јордановска/ЦИВИЛ)

пишува БРАНКО ТРИЧКОВСКИ Кривичната пријава против мојата маленкост е волшебство на амбициозниот примат. Хипопотамите на вмро не знаат што да прават со себе, па решиле тој талент да го пробаат...

Read more

Чулев нема став, пак…

фото: ЦИВИЛ

коментира: Симона М. Живкова Видеото со лишување од слобода на младото момче веќе масовно се споделува на социјалните мрежи. Дел од граѓаните тоа го користат за политичка манипулација и со...

Read more

Наместо една лажичка за сите, исти правила за сите!

Владата нема намера да ги затвори храмовите за време на велигденските празници, повикувајќи се на неприкосновеното право за религиско определување, но истовремено има намера да ги затвори граѓаните во своите...

Read more
Page 22 of 23 1 21 22 23

CIVIL MEDIA NEWSLETTER