fbpx
Руски ракетен терор: Харкив, 25 мај 2024 (фото извор: скриншот од видео извештај на Би-би-си)
Фото: MONDO/STEFAN STOJANOVIĆ
Фото/ Маргарита Роблес/ Wikimedia commons

Tag: колективен договор

Здравствените работници бараат потпишување анекс на Колективниот договор веднаш по формирањето на новата влада

Веднаш по формирањето на новата влада да се потпише анексот на Колективниот договор, порачаа денеска здравствените работници од протестот пред Министерството за здравство. Тие побараа од политичкиот партии кои претендираат ...

Димитар Ковачевски

Ковачевски: После 15 години потпишуваме нов општ колективен договор, вработените во јавниот сектор добиваат поголеми права

Премиерот Димитар Ковачевски на денешната седницата на пратенички прашања истакна дека потпишувањето на Општиот колективен договор е достигнување кое претходните влади го зацртале, но оваа Влада го исполни. „За прв ...

Тренчевска: Со новиот колективен договор ги задржуваме добрите работници во јавната администрација

„Вработените во јавниот сектор, а јас сум во комуникација со нив, даваат поддршка на овој општ колективен договор, даваат поддршка на методологијата за раст на плати. Целта на овој договор ...

Битиќи: Со методологијата за плати од колективниот договор ставивме крај на политичките уцени, нема да е важно кој ќе биде министер

Задоволен сум што 130 илјади мои сограѓани ќе добијат повисоки плати, кажа вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи во гостувањето во Сител телевизија, прашан за Општиот колективен договор. -Тие добиваат ...

Усогласени повеќето одредби од Предлог-општиот колективен договор, продолжува дијалогот за методологијата за плати

Нова предлог-методологија која се базира на тоа дека основната бруто плата ќе биде резултат на минимална бруто плата плус број на бодови за работно место помножено со вредноста на бодот, ...

Синдикатите и Министерството за здравство се договорија, се очекува потпишување на анексот на колективниот договор

Синдикатите од здравство кои неколку часа пред најавениот протест беа на средба во Министерството за здравство постигнаа договор. - Се договоривме. По три илјади денари за сите сестри и по ...

Тренчевска за Утрински печат: Унапредувањето на правата на работниците е на прво место

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска денеска беше дел од утринската програма на Слободен печат. Како тема на разговор беше нацрт верзијата на Законот за работни односи. Тренчевска ...

Синдикатот на УКИМ на преговори со претседателот на Собранието Џафери

Во Ректоратот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“-Скопје утрово почна состанок помеѓу одборот за преговори, предводен од претседателот на Парламентот, Талат Џафери и претставници на Сојузот на синдикати на УКИМ, ...

Независниот полициски синдикат со барање за донесување на измените за извршување санкции

Гранковиот независен синдикат на полицијата бара итно донесување на измените на Законот за извршување санкции, како и потпишување колективен договор со Министерството. Претставници на Синдикатот денеска, со мирен протест пред ...

Колективниот договор на вработените во културата пред финализирање

Министерството за култура информира дека нацрт колективниот договор за вработените во културата е подготвен, во консултации со претставници на синдикатите и на установите во културата, и целиот процес се очекува ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER