fbpx
Фото: Принтскрин
Одбележување на Денот на независноста на Украина, Скопје, 24 август 2023 (фото: ЦИВИЛ)

Tag: набљудување

Виетнамските власти формираа кибер одделение од 10.000 лица за борба со „погрешни погледи“

Виетнамските власти формираа ново воено кибер-одделение со 10.000 луѓе во негов состав. Тие имаат за цел акции против „погрешни погледи“ на интернет, јавија локални медиуми. „Одделот 47 веќе дејствува во ...

ДИК акредитираше вкупно 5.426 набљудувачи, преведувачи и новинари

Државната изборна комисија објави листа на акредитирани домашни и странски набљудувачи, вклучувајќи ги акредитираните странски новинари и преведувачи. За Локалните избори 2017, вкупно 4.804 набљудувачи ќе го набљудуваат изборниот процес, ...

МЦКР ќе превенира со шест набљудувачи?!

На листата на акредитирани набљудувачи на Државната изборна комисија се и шестемина набљудувачи од Македонскиот центар за култура и развој (МЦКР) Претседателот на МЦКР, Нелко Нелковски, на прес-конференцијата во средата, ...

„Синергија“ со 1.737 набљудувачи или агитатори?!

Здружението за хуманитарни активности „Синергија“, како предводник на коалицијата од 93 невладини организации „Излези да гласаш“, на 23 септември објави јавен повик за волонтери и набљудувачи за Локалните избори 2017. ...

ЦИВИЛ повикува на акција!

 ЦИВИЛ - Центар за слобода преку денешното соопштение испрати покана до сите заинтереирани да бидат дел од мониторинг-тимот и заедно да придонесат кон спроведување на слободни избори. Во соопштението се вели: ...

ОДИХР ја започна набљудувачката мисија

Со прес-конференција, ОБСЕ/ОДИХР денеска го најави почетокот на мониторингот на локалните избори.  Мисијата на ОБСЕ/ОДИХР е на покана на државните власти. Амбасадорката Одри Гловер најави дека фокусот на набљудувањето ќе ...

Набљудувачи што не знаат за кого набљудуваат!?

За разлика од сите досегашни референдуми за отворање на рудници низ земјата, каде ЦИВИЛ беше единствената невладина организација која ги набљудуваше овие процеси, на денешниот референдум во Босилово, како набљудувач ...

Page 1 of 6 1 2 6

CIVIL MEDIA NEWSLETTER