fbpx
МНР. Фото: Ангел Ангеловски
Бранко Тричковски, колумнист
Фото: Ројтерс
Фото: Ројтерс

Tag: Насер Селмани

Вицепремиерот Османи ги осуди заканите кон претседателот на ЗНМ

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска ги осуди навредите кои функционерoт на ДУИ, Бекир Асани во интервју ги упати кон претседателот на Здружението на новинарите на Македонија, Насер Селмани. - Наша ...

Осуда за заканите кон претседателот на ЗНМ, Насер Селмани

Македонскиот институт за медиуми (МИМ), Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ), Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) и Институтот за комуникациски студии (ИКС) категорично ги осудуваат ...

Остра осуда за заканите кон Селмани

Од Кабинетот на министерот без ресор задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски, соопштија дека најостро ја осудија вчерашна закана по фејзбук упатен кон претседателот на ЗНМ, Насе Селмани. ...

ЗНМ и МВР ќе потпишат Меморандум за соработка

Претседателот на Здружението на новинарите на Македонија, Насер Селмани денеска се сретна со министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. На средбата се разговараше за зголемување на безбедноста на новинарите како ...

Се укинуваат измените во членот 61 од Законот за АВМУ

Се укинуваат казнените одредби за регулација на професијата по предлог на Здружението на новинари на Македонија, соопшти Владата.  „На јавната дискусија за измените во Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски ...

Селмани предупреди, Владата сака да воведе цензура во медиумите

Министерството за информатичко општество и администрација денеска во Скопје организираше дебата за Нацрт-законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, пренесува ЗНМ.  Претседателот на ЗНМ, Насер Селмани ја обвини Владата дека ...

Предавање за јавниот имиџ на укажувачите (свиркачите)

“Улогата на медиумите во развојот на јавниот имиџ на укажувачите (свиркачите)” беше тема на дискусијата и краткото предавање организирано од Здружението на новинари на Македонија, во соработка со Амбасадата на ...

Селмани: Слободата на изразување е суштината на демократијата

Насер Селмани, претседател на Здружението на новинари на Македонија, во интервју за ЦИВИЛ Медиа, компаративно ја инкорпорира улогата на слободата на изразување, медиумската слобода и активизмот во контекст на промените ...

Селмани, ЗНМ: Во Македонија владее неказнивост за насилствата врз новинарите

Меѓународниот ден за прекинување на неказнивоста за насилството против новинарите во Македонија може слободно да се одбележи со бројка од 54 напади врз новинарите во последните пет години. Само со ...

Page 2 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER