fbpx
Запорожје

Хоџиќ, АОПЗ: Ќе ги искористиме сите наши механизми за соработка и координација со надлежните институции за подобрување на меѓуетничките односи во Кочани

Случајот со претепаното 10 годишно дете (Ромче) за наводна кражба од жителите на кочанската населба „Трајаново трло“, ја алармираше јавноста, ...

Книгата „Протест(и)“ од Александар Кондев и Златко Теодосиевски од денеска достапна и во електронска форма на медиумската платформа на ЦИВИЛ

Книгата „Протест(и)“ е заедничко дело на фотографот Александар Кондев и авторот Златко Теодосиевски и во неа се сместени фотографии и ...

Венко Филипче за „Перспективи 2021“: Борбата против Ковид-19 продолжува, но претстојат и многу други проекти во здравството

Излагање на Министерот за здравство, д-р Венко Филипче, за Конференцијата „Перспективи 2021“, редовен годишен настан на ЦИВИЛ, овојпат, како дел ...

Катерина Колозова за „Перспективи 2021“: Пандемијата покажа дека можеме да бидеме продуктивни како општества ако ги искористуваме максимално технолошките алатки

На конференцијата на ЦИВИЛ „Перспективи 2021, Катерина Колозова, универзитетска професорка се осврна на перспективите во однос на дигитализацијата и максималното ...

(ВИДЕО)Алаѓозовски:„Едно општество за сите“ – алатка за подобрување на состојбата и надминување на поделеноста и исклучивоста во нашето општество

Самиот концепт „Едно општество за сите“ е само алатка како да се подобри состојбата и да се надминат поделеноста и ...

Од архивата на ЦИВИЛ: Караван на слободата, 2016, концерт на групата Бла-Бла-Бла

ЦИВИЛ го објавува почетокот на проектот ,,Обединети во различноста” во соработка со Министерство за надворешни и европски прашања на Големото Војводство Луксембург

ЦИВИЛ го започна проектот ,,Обединети во различноста” во соработка со Министерството за надворешни и европски прашања на Луксембург. Целта на ...

Фото колаж по повод 2000-то издание на „Слободен печат“ (архива на ЦИВИЛ)

Островите на слободата

пишува: ЏАБИР ДЕРАЛА Ова е тешко и чудно доба кога поимањето за човечкото и човечноста се трансформира со неподнослива леснотија, ...

Добро утро со Орданоски

Џандарско мочуриште

пишува: САШО ОРДАНОСКИ Нема ништо политички поубиствено за една партија од тоа раководството на партијата да е потпаднато под силни влијанија ...

Фестивалот на слободата со извонредно динамична и разновидна програма на Меѓународниот ден на човековите права

ЦИВИЛ ја организира финалната вечер на овогодинешното издание на Фестивалот на слободата на 10 декември, Меѓународниот ден на човековите права, во ...

Интензивен и динамичен семинар за транспарентни и одговорни политички процеси

ЦИВИЛ го организира вториот регионален семинар „Граѓански објектив: Граѓан(к)ите учествуваат, набљудуваат и известуваат“ посветен на граѓанското учество, активизмот и граѓанското ...

Мираковска од Стразбур: Бојкотот на Собранието не е начин да се оди напред, мора да се донесат реформите што ќе не однесат во ЕУ

Од европратениците беше потенцирано дека бојкотирањето на Собранието не е начин да се оди напред, особено не да се имплементираат реформите што ќе не ...

ДНЕВНИК НА ЦИВИЛ: Ковачевски на првиот состанок на Европската политичка заедница, руските терористи можат да се борат само со цивили, масакр во детска градинка во Тајланд

ВЕСТ НА ДЕНОТ Започна со работа Европската политичка заедница, учествува и Северна Македонија Со официјална пленарна сесија започна првиот состанок ...

Ковачевски: Потврда на француската поддршка на евроинтеграцијата на Северна Македонија

Претседателот на Франција, Емануел Макрон на првиот состанок на Европската политичка заедница во Прага, уште еднаш ја потврди француската поддршка на евроинтегративниот процес на Северна Македонија. Ова го објави премиерот Димитар Ковачевски на неговиот ...

Page 1 of 5366 1 2 5,366

CIVILMEDIA NEWSLETTER