fbpx
Фото: Фејсбук ЕУБАМ
Фото: скриншот од веб страницата на Фондацијата
Фото: МИА архива
Фото: МИА
Поморски дрон Sea Baby. Фото кредити: SSU
Фото: МИА архива

Tag: абортус

Францускиот парламент изгласа во Уставот да се вклучи гарантираната слобода на абортус

Долниот дом на францускиот Парламент синоќа со огромно мнозинство гласови во прво читање ја прифати владината реформа, чија цел е да се вметне во Уставот „гарантираната слобода“ на жените да ...

Макрон: Абортусот треба да се вметне во францускиот Устав

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска  изјави дека го поддржува внесувањето на  правото на абортус во францускиот Устав, додавајќи дека тоа ќе покаже солидарност со жените ширум светот. Макрон ова го изјави на ...

Протести во Варшава, 27 јануари 2021, по објавата на полската влада за речиси тотална забрана на абортусот.

Полска на нозе по објавата на конзервативната влада за речиси тотална забрана на абортусот

Илјадници револтирани жени, тинејџерки и нивни поддржувачи се вратија на улиците во Полска синоќа, по веста дека ќе стапи на сила пресудата со која се запира прекинувањето на бременоста исклучиво ...

Ирска: Кампања против либерализација на абортусот го призна поразот на референдумот

Главната група, која се противи на либерализацијата на ирскиот закон за абортусот, денеска призна дека претрпе голем пораз на вчерашниот референдум. Народот на Ирска „се наклони на една страна на ...

Филипче: Промени во Законот за абортус за да нема ризик по здравјето на жените

Најавените промени во Законот за абортус, е тема на денешната средба на министерот за здравство Венко Филипче со претставничките на женски организации, како партнер на Министерството во креирање политики за унапредување ...

Илјадници Аргентинки протестираа за легализирање на абортусот

Илјадници Аргентинки протестираа пред Парламентот со барање за легализирање на абортусот и предупредија на ризиците по жените од кои прават нелегалните абортуси. - Парламентарците треба итно да го променат законодавството. ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER