fbpx
Фото: МИА архива
Димитар Ковачевски
Фото: Социјални мрежи
Фото: МИА архива
Фото/ принтскрин

Tag: Арбен Таравари

Политичката сцена на Албанците: Сите се за Европа, бараат поддршка од социјалистите Рама и Курти

Во пресрет на двојните претседателски и парламентарни избори, за политичкиот блок партии на Албанците, очигледно, исклучително важна е поддршката на социјалистите Албин Курти и Еди Рама. Веќе е објавено дека ...

Арбен Таравари за изборите и ЕУ интеграции

Таравари за ЦИВИЛ МЕДИА: Наративот што се користи од одредени македонски политички партии е разочарувачки; по изборите – влада која ќе го продолжи одот кон ЕУ

Во интервјуто на ЦИВИЛ МЕДИА со д-р Арбен Таравари, лидер на Алијансата за Албанците, стана збор актуелната политичка состојба во земјата во контекст на изборите и пошироко. Меѓу другото, тој ...

Таравари: Некој троши многу пари за да шири лажни вести

(ВИДЕО) Таравари за ЦИВИЛ Медиа: Некој троши многу пари за да произведува и шири лажни вести

„За жал, навистина, веќе лажните вести и дезинформации се силна алатка што се користи во последните две-три години, особено по социјалните мрежи. Тие се, некако, како наркотик за граѓаните кои ...

Арбен Таравари

(ВИДЕО) Таравари за ЦИВИЛ МЕДИА: Состојбата во Македонија е безнадежна и депресивна; би сакал, по изборите, да имаме Влада која ќе го продолжи одот кон ЕУ

Веќе сме во засилена предизборна трка, иако официјално не се потврдени изборните програми и рокови. Со д-р Арбен Таравари, интелектуалец, виш научен соработник по предметот неврологија, во Универзитетската клиника за ...

Таравари: ВМРО-ДПМНЕ и Левица го поларизираат општеството со нивните радикални ставови, СДСМ треба да ги собере сите проевропски македонски партии и да направи кампања

„Членството на Алијанса за Албанците е најопозициското и антиДУИ членство. Опозициските албански партии коишто се сега, сите се деривати на ДУИ. Меѓутоа, ако ги анализирате сите три партии, понекогаш биле ...

ФОТО: ЦИВИЛ

(24 ГОДИНИ ЦИВИЛ) Д-р Арбен Таравари, политичар: ЦИВИЛ е значаен ентитет за афирмација на човековите права

Цивил се етаблира како значаен ентитет не само во областа на новинарското известување, туку и во доменот на афирмација на човековите права и ангажманот во граѓанското општество. Посветеноста на Цивил ...

д-р Арбен Таравари, градоначалник на Гостивар

Кои се трите главни поенти во интервјуто на Таравари за ЦИВИЛ Медиа

Лидерот на Алијансата за Албанците (АА), Др.Арбен Таравари, во интервју за ЦИВИЛ Медиа, сподели повеќе ставови за политичкитиот амбиент во земјава.  Издвојуваме три поенти од ова интервју:  1. Таравари: Алијанса е ...

Таравари: Алијанса е алтернативата која Aлбанците ја гледаат како партија што треба да ја смени ДУИ

Претседателот на Алијанса за Албанците, Арбен Тараври, во интервјуто за ЦИВИЛ Медиа, нагласи дека АА како политичка партија продолжува да има понекогаш спротивни ставови, понекогаш и исти ставови со ривалската ...

Page 2 of 5 1 2 3 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER