fbpx
Избори 2024 (фото: ЦИВИЛ)
Фото: Оперативна команда Запад
Фото: миа.мк
Фото: Скриншот

Tag: Хелсиншки Комитет

Пировска: Патриотизмот се злоупотребува за интересите на национализмот

Извршната директорка на Хелсиншкиот комитет, Уранија Пировска, во интервју за ЦИВИЛ Медиа зборува за разликите меѓу национализмот и патриотизмот, говорот на омраза и претстојниот референдум.  https://www.youtube.com/watch?v=EJw9roMQdcM&t=304s ЦИВИЛ Медиа: Која е ...

Нарушувања на правата на мигрантите и бегалците, констатирал Хелсиншки

Неоправдано ограничување на слободата, мачење, понижувачки и деградирачки третман и неоправдано лишување од слобода, говор на омраза и дела од омраза кон мигрантите, се дел од нарушувањата на правата што ...

Хелсиншки комитет ќе објави годишен извештај за правата на бегалците

Промоција на Годишниот извештај за 2017 година за утврдените состојби и почитувањето на правата на бегалците, мигрантите и барателите на азил кои транзитираа низ Република Македонија ќе одржи денеска Хелсиншкиот комитет за човекови ...

„Мрежа 23+“ : Неопходно е натамошно јакнење на независноста на судството

Неопходно е натамошно јакнење на независноста на судството, вклучително и на Судскиот совет и Советот на јавни обвинители, преку транспарентност во одлуките за именување и унапредување на судии и јавни обвинители, ...

Конференција за жените од руралните средини

Во рамки на проектот „Поддршка од граѓанското општество кон политиките за социјална кохезија и различностите“, денеска ќе се одржи конференција посветена на жените од руралните средини во организација на Хелсиншкиот комитет ...

Седумдесет и осум проценти од жртвите на физичко насилство се жени

Состојбата со родовата еднаквост во државата останува само декларативна заложба на властите, оценуваат од Хелсиншкиот комитет по повод Меѓународниот ден на жената.  Во соопштението испратено по повод 8 Март се ...

ОЈО почнала постапка против Чавков за нападот врз студентите?

Основното јавно обвинителство конечно ја почнало постапката по кривичната пријава поднесена од Хелсиншкиот комитет, против поранешниот министер Митко Чавков, раководни лица во Министерството за внатрешни работи и припадници на Единицата ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER