fbpx
Фото: Влада на РСМ
The Pentagon
Фото: МИА
Фото: МИА
Фото: миа.мк

Tag: двојазичност

Семакедонски протест утре пред Влада

Народен фронт за спас на Македонија најавува семакедонски сенароден протест утре во 18 часот пред Владата на Република Македонија, против: Законот за двојазичност, Договорот со Бугарија и преговорите за името. ...

Двојазични транспаренти на протест против двојазичност

Во паркот „Жена борец“ спроти Собранието на Република Македонија се поставени транспаренти против Законот за употреба на јазиците, или меѓу граѓаните ословуван како „закон за двојазичност“. Транспарентите кои промовираат став ...

Уриме! Çestitqi!

Слушам вчера од една професорка, вели „штотуку почина парламентарната демократија во Македонија“. Не сакам да верувам дека има толку слаба меморија, за сето она што му претходеше на вчерашниот ден ...

Вработен во Брза помош на протест против двојазичност!

На денешниот протест пред македонското Собрание, против Законот за употреба на јазиците (двојазичност), беше присутен вработен во службата за Итна медицинска помош. Приватно, затоа што да беше службено ќе беше ...

„Тврдокорните“ се закануваат со македонските навивачки групи!

„Тврдокорните“ најавуваат дека ќе ги соберат сите македонски навивачки групи на едно место, за како што велат - „за обединување во борба за македонските национални интереси!“, соопштија на Фејсбук. Тие ...

Повик на татковината, мајка Македонија ве вика!

Самонаречените патриотски организации „Тврдокорни“ и „Македонски обединети сили“ ги повикуваат браќата и сестрите Македонци на протест во недела, во 13 часот, пред Македонското собрание, против како што велат - рушење ...

Омраза!

Одлични сме во наоѓање причини и изговори да се мразиме, да ја искористиме секоја прилика да си кажеме лош збор и навреда, да плукнеме еден на друг, да „фрламе“ клетви. ...

Enough is enough (Што е доста, доста е)

По осамостојувањето на Македонија започна една иста приказна која трае, еве, нешто повеќе од 26 години. Тогаш започнаа да ми кажуваат дека јас треба да градам соживот со луѓето од ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER