fbpx
Фото: МИА архива
Фото: МИА
Фото: МИА
Фото: МНР

Tag: граѓански новинар

Отпадно железо го загуши Скопје

Загрижен граѓански новинар кој сака да остане анонимен до редакцијата на ЦИВИЛ Медиа испрати фотографии од огромен чад кој синоќа бил забележан во близина на фабриката „Макстил“. Според Територијалната противпожарна ...

Националистичка кампања на ќосињата

Рачно испишани пораки со зборовите „Не купувајте од Шиптаришта“ со потпис „Ќосето“, се појавија на повеќе автомобили во подземниот паркинг на ГТЦ во четвртокот вечерта, според граѓански новинар кој сакаше ...

Ќосето замина во историјата

Граѓански новинар, до редакцијата на ЦИВИЛ Медиа испрати фотографија од симнувањето на споменикот на Андон Лазов Јанев, познат како Ќосето. Споменикот кој се наоѓаше пред судовите во Скопје е отстранет ...

Граѓаните се молат како грешни ѓаволи да им се направи клучката кај Кадински мост

Жителите од месноста Долна ограда во Идризово, имаат проблеми со клучката кај мостот Кадински пат, бидејќи при изградбата на автопатот не се прописно поврзани со клучката. „Се надеваме дека и ...

Потоци во ОУ Блаже Конески -Велес

На веб страницата на Основното Училиште Блаже Конески во Велес, пишува дека училиштето работи во современ објект, и дека од своите почетоци па до денес учениците постигнуваат солидни резултати во ...

Обиколницата под вода

Обиколницата на влезот во Скопје кај Сарај под вода. Граѓанскиот новинар Вулнет Махмути до редакцијата на ЦИВИЛ Медиа испрати фотографии на кои се гледа моменталната состојба на обиколницата во скопската ...

И во изборен молк, битно се гради!

Во пресрет на изборниот молк, пред вториот круг на гласање на локалните избори, градежните зафати не мируваа. Во населбата „11 Октомври“, во општина Кисела Вода се реновираа улиците.  Кој издал ...

Итен случај заглавен на паркинг!

Пред детската клиника во Скопје, денеска, возило на итната помош, било заглавено од несовесни граѓани кои ги оставаат своите возила буквално на улица. Според Даниела Мирческа, граѓанска новинарка на ЦИВИЛ, ...

Учениците од село Виштица без настава цел месец

При посетата на селото Виштица, Општина Липково, граѓанскиот новинар Бајрам Сулејмани забележал дека во основното подрачно училиште во селото се врши реконструкција на кровот. Од информациите што граѓанскиот новинар ги ...

Page 1 of 9 1 2 9

CIVIL MEDIA NEWSLETTER