fbpx
Јенс Столтенберг (фото извор: НАТО)
АГЕЛЕР А сега завршете ја работата одвнатре. Можно ли е тоа без медиуми?
Фото: Фб
Фото: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Tag: општини

Грковска-Таравари: Важно е и општините да се вклучат во промоција на принципите на добро владеење

Заменичката на премиерот на Република Северна Македонија задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, денеска беше во работна посета на Гостивар и оствари средба со градоначалникот на општината, Арбен ...

Виртуелното во големите национални теми наспроти потценетата реалност во локалната самоуправа

ТОНИ ПОПОВСКИ Неколку впечатоци кои ги споделувам, а се поврзани со интерактивната обука за интегрирано развојно планирање за вработените во 16 општини, која УНДП во партнерство со Министерството за локална ...

Тренчевска: Соработката со општините е клучна, инвестираме во проекти од кои директна придобивка имаат нашите граѓани

Тренчевска: Соработката со општините е клучна, инвестираме во проекти од кои директна придобивка имаат нашите граѓани

Во Министерството за труд и социјална политика, денес се потпишаа договори за соработка и договори за групна набавка со општините Карбинци, Дебар и Македонски Брод од страна на министерката за ...

Курти: Зборот заедница не може да се поистоветува со општина, се однесува на „српската заедница“, а не на општините

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека во Договорот за нормализирање на односите со Србија се зборува за постигнување „соодветно ниво на самоуправување на српската заедница“, а не за заедница на ...

Тренчевска: Целта е Законот за работни односи да го донесеме во втората половина од 2023 година

Во Охрид денеска се оддржа десеттата јавна расправа за новиот предлог закон за работни односи на која претставниците на министерството за труд и социјална политика, ги презентираа новитетите на новото ...

Фото: миа.мк

Пенов: Не сме задоволни од ангажманот на општините во прибирањето на сопствените средства

Министерот за локална самоуправа Ристо Пенов денеска од Струга порача дека не се задоволни од ангажманот на самите општини во прибирањето на сопствените средства, укажувајќи дека иако Владата го зголемила ...

Арсовска сменета од функцијата претседател на ЗЕЛС, на нејзино место доаѓа градоначалникот на Кисела Вода

На барање од градоначалниците од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, скопската градоначалничка Данела Арсовска е разрешена од претседателка на Заедницата на единиците на локална самоуправа (ЗЕЛС) со едногласна одлука на Управниот одбор. ...

Пенов за Фронтлајн: Општините ја доживуваат децентрализацијата по системот „дајте ни повеќе пари“, а дел уште не вовеле данок на имот

Министерот за локална самоуправа, Ристо Пенов очекува позитивна промена во 2023 година во исполнувањето на капиталните инвестиции на општините. тој во интервју за „Фронтлајн“ вели дека енергетската криза го намалува ...

Page 1 of 4 1 2 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER