fbpx
Руски ракетен терор: Харкив, 25 мај 2024 (фото извор: скриншот од видео извештај на Би-би-си)
Фото: MONDO/STEFAN STOJANOVIĆ
Фото/ Маргарита Роблес/ Wikimedia commons

Tag: Палестина

фото: МИА архива

Сежурне: Условите Франција официјално да ја признае Палестина како држава се уште не се исполнети

Условите за официјално признавање на Палестина како држава се уште не се исполнети, изјави денеска францускиот министер за надворешни работи, Стефан Сежурне, откако Норвешка, Шпанија и Ирска денеска објавија дека ...

Норвешка и Ирска ќе ја признаат палестинската држава – се очекува истото да го стори и Шпанија

Владите на Ирска и Норвешка ќе ја објават својата одлука за признавање на палестинската држава, пишуваат медиумите во тие земји. Лидерите на двете земји, вклучително и нивните премиери Сајмон Харис ...

Тринаесет министри за надворешни работи бараат Израел да ја прекина офанзивата врз Рафа

Министрите за надворешни работи на 13 земји со писмо предупредија дека Израел не треба да почне голема воена офанзива во градот Рафа во Појасот Газа и бараат и поголема помош ...

Фото: МИА архива

Администрацијата на Бајден ангажирана е на евакуација на американските лекари од Појасот Газа

Администрацијата на претседателот на САД, Џо Бајден е ангажирана во евакуацијата на американски лекари од Појасот Газа, изјави синоќа портпаролката на Белата куќа, Карин Жан-Пјер. Група американски лекари од Палестинската ...

Борел: Земјите-членки на ЕУ поделени за палестинското прашање

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, денеска изјави дека земјите-членки кои делуваа обединето по прашањето за украинско-руската војна, се премногу поделени кога станува збор ...

Генералното собрание на ОН го повика Советот за безбедност да ја прими Палестина за членка

Генералното собрание на Обединетите нации ги зајакна правата на Палестина во рамките на организацијата и повика таа да биде прифатена како членка, пренесува Би-Би-Си. Палестина има статус на земја-набљудувач не-членка ...

ИДФ воспоставија контрола врз палестинската страна на преминот Рафа

Израелските сили (ИДФ) воспоставија контрола врз палестинската страна на граничниот контролен премин Рафа, што се наоѓа на границата на Појасот Газа со Египет, јавија британските медиуми, повикувајќи се на соопштение ...

Фото: МИА архива

Аксиос: Челниците на Шин Бет и ИДФ го информираа Египет за деталите за нападот на Рафа

Шефот на израелската безбедносна агенција Шин Бет Ронен Бар и шефот на израелските одбранбени сили (ИДФ) Херзи Халеви престојуваат во Каиро за да разговараат за деталите од планот за напад ...

Фотографија со Палестинка која ја држи мртвата внука во прегратка ја доби наградата World Press Photo 2024

Фотографот на Ројтерс, Мохамед Салем ја освои престижната годишна награда World Photo Press 2024 за фотографијата на Палестинка која ja во прегратки својата петгодишна внука во болничка мртовечница во Појасот ...

Page 1 of 10 1 2 10

CIVIL MEDIA NEWSLETTER