fbpx
Фото Фејзбук
Фото: МИА
Фото МИА

Tag: руска агресија врз Украина

Фото: Укринформ

10 години руска агресија: Две години од сеопфатната инвазија на Русија врз Украина, една деценија од анексијата на Крим

Оваа недела се поклопуваат два неславни јубилеја: одбележување на втората годишнина од целосната воена агресија на Русија врз Украина и десет години од почетокот на конфликтот со руската анексија на ...

Кремљ бара начини да ја оправда долготрајната војна за која се надеваше дека ќе заврши брзо

Војната против Украина, за која Русија се надеваше дека ќе заврши брзо, се одолговлекува, па властите во Кремљ постојано бараат начини да ја оправдаат во очите на рускиот народ, објави ...

ЕУ со нов пакет санкции за Русија

Европска Унија денеска 13 пат воведе санкции кон Русија во пресрет на втората годишнина од инвазијата на Москва врз Украина, соопшти Белгија, која претседава со ЕУ. Како што пренесува МИА, ...

Фото: Костијантин и Влада Либеров / Укринформ

Русите ги егзекутираат тешко ранетите и невооружени украински заробеници во Авдиивка

Украинскиот парламентарен комесар за човекови права Дмитро Лубинец испрати писма до Меѓународниот комитет на Црвениот крст (МКЦК) и Обединетите нации за да ги разјаснат сите околности за пукањето во тешко ...

Фото: Генералштаб на вооружените сили на Украина

Поддршката од САД со оружје и обука за Украина продолжува, од Германија пристигнува воена помош во вредност од 100 милиони евра

Соединетите Држави се решени да продолжат силно да ја поддржуваат Украина со оружје, обука и професионални совети за употреба на тактики за војување од Запад, изјави во четвртокот  портпаролот на ...

Фото: Укринформ

Руските терористи секоj ден вршат терор врз украинските цивили и мирни градови, во моментов повеќе луѓе и деца се наоѓаат под урнатините

Тројца цивили загинаа, а 12 други се повредени во руските ноќни напади во Селидове во областа Донецк, објави Градскиот совет на Селидове на Фејсбук, пренесува Укринформ. Ноќта на 14 февруари, ...

„Телеграм“ за Кремљ во 21 век е како „Енигма“ за нацистите во Втората светска војна

Од почетокот на руската целосна инвазија на Украина, апликацијата Телеграм оствари значително влијание врз украинската публика. Речиси милион корисници ја преземале апликацијата во деновите по 24 февруари 2022 година. Во ...

Фото: СБУ

Неутрализирана руската шпионска мрежа во која учествувале поранешни украински оперативци

Службата за безбедност на Украина ја неутрализираше моќната мрежа HUMINT управувана од ФСБ, која беше вклучена во собирање високо чувствителни доверливи податоци, вклучително и за системот за заштита на нуклеарните ...

Фото: Укринформ

Тешки битки за Купјанск, Русите го користат целиот арсенал во напади со висок интензитет и постојано вовлекуваат резерви, украинските сили ги одбиваат нападите на непријателот

Русија секојдневно го користи целиот свој арсенал на оружје во правецот Купјанск, но украинските бранители имаат што да му спротивстават на непријателот, објави на Телеграм Олех Синиехубов, шеф на регионалната ...

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Залужни ја претстави стратегијата за пораз на Русија: Дизајнот на војната е променет, во 2024 година мораме да ги фокусираме нашите главни напори во три области

Само неколку дена откако неколку Телеграм канали објавија непроверена информација дека украинскиот претседател Володимир Зеленски го разрешил од функцијата врховниот командант на вооружените сили на Украина, Валериј Залужњи, и истата ...

Page 1 of 53 1 2 53

CIVIL MEDIA NEWSLETTER