fbpx
Руски ракетен терор: Харкив, 25 мај 2024 (фото извор: скриншот од видео извештај на Би-би-си)
Фото: MONDO/STEFAN STOJANOVIĆ
Фото/ Маргарита Роблес/ Wikimedia commons

Tag: геноцид

Фото/ Маргарита Роблес/ Wikimedia commons

Шпанската министерка за одбрана Роблес: Во Газа се случува „вистински геноцид“.

Шпанската министерка за одбрана Маргарита Роблес во саботата изјави дека она што се случува во Газа е „вистински геноцид“, пренесува Си-Ен-Ен. За време на прославата за Денот на вооружените сили ...

БРОДОЛОМЦИТЕ НА СРПСКАТА ПОЛИТИКА, ВУЛИН И ДАЧИЌ: Алхемичари на негативната географија

ЉУБОМИР КОСТОВСКИ Пред 40 години во Скопје беше промовиран албумот на Момчило Бајага и неговите Инструктори под име „Позитивна географија“. Беше тоа време кога генерацијата на младите луѓе од тогашна ...

ОГРОМЕН БРОЈ ГРАНАТИ ВРЗ МАЛ ПРОСТОР Газа е голема колку островот Брач, а живеат над два милиони луѓе, колку цела Македонија – руини од поранешната православна црква

Специјалната известувачка на ОН: Единствен начин да се запре геноцидот во Газа е ембарго за оружјето и економски санкции за Израел

Специјалната известувачка на Обединетите нации (ОН) за Палестина, Франческа Албанезе, изјави дека воведувањето ембарго за оружјето и економски санкции против Израел се единствен начин да се спречи геноцидот што се ...

Палестинците се собираат на местото на израелските напади врз куќите, во услови на континуиран конфликт меѓу Израел и палестинската група Хамас, во кампот Магази во централниот дел на Појасот Газа, 25 декември 2023 година [Датотека: Шади Табатиби/Ројтерс]

Јужна Африка поднесе тужба до МСП против Израел обвинувајќи го за „геноцидни акти“ во Газа

Јужна Африка поднесе случај против Израел до Меѓународниот суд на правдата (МСП), обвинувајќи го за злосторството геноцид врз Палестинците во Газа по речиси тримесечно немилосрдно израелско бомбардирање во кое загинаа ...

Судбината на Ерменците е најдобар доказ колку вреди безбедносниот чадор на Москва!

ЉУБОМИР КОСТОВСКИ Пред речиси две недели, новинарот на Недељник, Жељко Пантелиќ, нѐ потсети на една реченица која наводно ја изговорил Јосип Броз Тито. Таа гласи – „тешко им е на ...

Мурал од Бенкси

ЦИВИЛ на Меѓународниот ден на мирот: Мирот во светот ќе добие шанса кога Русија целосно ќе замине и ќе одговара за геноцидната војна против Украина

Втора година по ред, во услови на брутална и геноцидна руска воена агресија против независна, демократска и мирољубива Украина, се одбележува Меѓународниот ден на мирот. Темата на Обединетите Нации оваа ...

Ехото на историските злосторства на Русија одекнува во нејзината тековна војна во Украина

Целосната војна на Русија ги разоткрива застрашувачките ужаси што, секако не се изненадувачки, со оглед на долгата историја на руските злосторства извршени врз Украина. Намерното нанесување тешка физичка и психолошка ...

Комеморативен „Марш за Сребреница“

Бошњачкиот национален сојуз (БНС) денеска организира традиционалниот комеморативен „Марш за Сребреница“ во знак на почит и сеќавање на жртвите од геноцидот во Сребреница. Маршот ќе започне во 18:30 часот, преку ...

ЕУ: Сребреница е една од најтемните страници на европската историја

Геноцидот во Сребреница е една од најтемните страници на европската историја и Европа се сеќава на својата одговорност и неуспехот да ги заштити жртвите, изјавија во заедничката изјава високиот претставник ...

Парламентарното Собрание на НАТО ги признава злосторствата на Русија против Украина како геноцид

Парламентарното собрание на НАТО едногласно ги призна злосторствата на Русија против Украина како геноцид, а терористичкиот режим во Русија како рaшизам, објави на Фејсбук Јехор Черниев, шеф на постојаната делегација ...

Page 1 of 4 1 2 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER