fbpx
Министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба, изјава за медиумите, Брисел, 20 февруари 2022

Tag: Гостивар

Таравари: Алијансата за Албанците ќе го поддржи референдумот, но ќе продолжи да ја критикува владата

ЦИВИЛ Медиа разговараше со Арбен Таравари, градоначалник на Гостивар и висок претставник на Алијансата за Албанците, за прашања поврзани со Референдумот, ставот на Алијансата за Албанците, за национализмот и говорот ...

Акција – интеграција во Полошкиот регион

ЦИВИЛ одржа средба со градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари, но и повеќе средби со граѓанките и граѓаните на Тетово, Врапчиште и Гостивар. По успешните средби со локалните власти, невладините, медиумите и ...

Неповторлива шанса за вклучување во проектот Акција – Интеграција

Во екот на значајни политички настани во општеството, ЦИВИЛ продолжува со проектот Акција – Интеграција, посветен на демократските реформи, граѓанското учество, зелените иницијативи и европските вредности во Република Македонија. Средбите ...

Националистичките пораки во Гостивар ги снема од пред десетина години

По објавените фотографии кои ги испрати анонимен граѓански новинар, во кои имаше говор на омраза и националистички пораки испишани на ѕид на еден руиниран дуќан во Гостивар, граѓаните преку коментари реагираа дека ...

Националистички пораки во Гостивар

„Строго забранет влез за евреи, муслимани и Турци... Македонски овдешен домаќин, 1. Бранк0 Петровски“, пишува на еден графит, односно натпис на ѕидот на еден руиниран дуќан во Гостивар. Фотографиите ни ...

Грант од 4,6 милиони евра од Швајцарија за комуналната инфраструктура во Гостивар

Општина Гостивар доби грант од 4,6 милиони евра неповратни средства од Швајцарскиот државен секретаријат за економски прашања (СЕКО) за подобрување на водоводната и канализациската инфраструктура во општината.  Во Министерството за ...

Фокус група на ЦИВИЛ во Гостивар за зелените иницијативи и европските вредности

ЦИВИЛ – Центар за слобода како дел од проектот „Акција – Интеграција“, организира фокус групи со цел да ги идентификува потребите и предизвиците на граѓанките и граѓаните во разбирањето на европските ...

Скршено стакло на автобусот на МЗТ-Скопје

Непознати лица искршиле едно стакло од автобус „Неоплан“, во кој се превезувале кошаркарите на Кошаркарскиот клуб „МЗТ“-Скопје, кои се враќале од натпревар од Гостивар. Инцидентот се случи синоќа околу 23 часот ...

Page 1 of 4 1 2 4

CIVILMEDIA NEWSLETTER