fbpx
Фото Фејзбук
Фото: МИА
Фото МИА

Tag: Маричиќ

Фото: СЕП

Маричиќ – Лабиб: Наша цел е со поддршка на белгиското претседателство да се доближиме чекор поблиску до ЕУ

Решителност за продлабочување на соработката во различни сектори, реформи на демократски принципи, раст и развој на државите членки заедно со земјите кандидати од Западниот Балкан, како и реализација на проширувањето ...

Фото: Фејсбук профилот на Маричиќ

Маричиќ: Северна Македонија има воспоставено стратешки дијалог со Соединетите Американски Држави

Северна Македонија има стратешки дијалог со Соединетите Американски Држави, како и посебни форми на соработка. Системот на рестриктивни мерки на САД за санкционирање на корумпирани политичари на Западниот Балкан е ...

Маричиќ: САД и Северна Македонија заедно работат во борбата против корупцијата, а таа борба сега добива институционална форма

САД и Северна Македонија заедно работат во борбата против корупцијата, и тоа ни е ѝ целта со овој закон за рестриктивни мерки – да оние укажувања од САД добијат институционална ...

Маричиќ за Законот за рестриктивни мерки: Ова е вистински чекор затоа што граѓаните очекуваат сериозна борба против криминалот и корупцијата

„Законот за рестриктивни мерки помина повеќе стручни филтри, на него работеше и тим во министерството за надворешни работи како предлагачи на законот, беа вклучени претставници од кабинетот на министерката Грковска, ...

Маричиќ: Испратена е работна верзија на Акцискиот план, патоказите ќе бидат усвоени кога за тоа ќе се создадат услови

Вицепремиерот задолжен за европски прашања во техничката Влада, Бојан Маричиќ вели дека е испратена работна верзија на Акцискиот план за правата на заедниците во Брисел, а патоказите ќе се разгледаат ...

Фото: Фејсбук профилот на вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ по повод синоќешниот настан „Добро за ромите, добро за Северна Македонија“.

Маричиќ: Инвестирањето во политичко, економско и културно зајакнување на Ромите е дел од сржта на европската кауза за еднаквост, правда и правичност на сите граѓани

„Синоќа бев сведок на почетокот на дејствувањето на Фондацијата “Ромите за демократија” основана од нашите долгогодишни пријатели и соработници кои имаат јасна идеја за потребата од ромско-македонско заедништво кое ќе ...

Средба Маричиќ – Ларсон Јаин: Остварувањето на европската иднина за нашите граѓани е најважен приоритет​

Заменик претседателот на Владата за европски прашања Бојан Маричиќ, денес одржа средба со амбасадорката на Кралството Шведска Ами Ларсон Јаин. На средбата, Маричиќ и Ларсон Јаин зборуваа за продолжување на ...

Фото: Фејсбук профилот на вицепремиерот Бојан Маричиќ

Маричиќ: Го очекувам Ковачевски повторно на премиерската позиција во Владата во мај 2024, за заедно да ја оствариме мисијата полноправно членство до 2030 година

Вицепремиерот Бојан Маричиќ во своја објава на Фејсбук му изрази благодарност на премиерот, претседател и другар Димитар Ковачевски за тоа што во клучни моменти презел одговорност и лидерство во водењето ...

Високи извори од СДСМ ја потврдуваат веста на „Фронтлајн“ од 11 декември, Маричиќ прв вицепремиер на местото на Груби

Како што прв објави „Фронтлајн“ на 11 декември 2023 година – во техничката Влада, СДСМ ќе ја преземе функцијата прв вицепремиер. Високи партиски извори од СДСМ за „Фронтлајн“потврдуваат дека оваа функција ќе ...

Маричиќ: Партнерството со Литванија е уште еден чекор поблиску до ЕУ за Северна Македонија​

Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ се сретна со Едуардас Борисовас, новоименуваниот амбасадор на Литванија во Северна Македонија, со седиште во Загреб. Како што соопшти СЕП, соработката и билатералните помеѓу ...

Page 1 of 16 1 2 16

CIVIL MEDIA NEWSLETTER