fbpx
Фото Фејзбук
Фото: МИА
Фото МИА

Tag: оружје

Крајно време е за решителна акција: Денес загина тренерот на Арачиново, утре може ти да бидеш жртва на залутан куршум!

Од залутан куршум за време на една семејна прослава, животот го загуби младиот тренер на фудбалскиот третолигаш, Шкендија Арачиново, Мерван Илјази. За жал, ова не е единствениот случај. За жал, ...

Фото: Укринформ

ХУР: Русија му дава оружје на Хамас заробено во Украина за да го дискредитира Кијив

Русија го префрли оружјето од западното производство, заробено во Украина на екстремистичката организација Хамас, која се бори против Израел во обид да го дискредитира Кијив, објави украинското воено разузнавање (ХУР), пренесува ...

Драматично зголемување на граничниот железнички сообраќај меѓу Северна Кореја и Русија по самитот Ким-Путин

Според анализата на Beyond Parallel, на сателитските снимки од железницата во севернокорејскиот град Туманганг, на границата со Русија, на 5 октомври, е забележан досега невиден број товарни вагони - околу ...

Зеленски: Украина ќе биде еден од клучните светски производители на оружје

Украина ќе стане еден од клучните светски производители на оружје и одбранбени системи, а тоа е потенцијал што веќе се реализира, изјави претседателот Володимир Зеленски во синоќешното видео обраќање, пренесува ...

Фото: Укринформ

Меѓународен адвокатски тим подготвува досие за Русија поради користење на гладот како оружје

Адвокати за човекови права, во соработка со канцеларијата на Главниот обвинител на Украина, подготвува досие за воени злосторства што би било поднесено во Меѓународниот кривичен суд (ИЦЦ), обвинувајќи ја Русија ...

Белата куќа ја повика Северна Кореја да не и дава оружје на Русија

Белата куќа денеска ја повика Северна Кореја да не и продава оружје на Русија што таа би го употребила во војната против Украина, објави јужнокорејската новинска агенција Јонхап. Севернокорејскиот претседател ...

Телеграф: Кина ја вооружува Русија, испратила десетици илјади пратки

Кина испратила десетици илјади пратки до руски компании од почетокот на инвазијата кон крајот на февруари минатата година, објави британски Телеграф. Истражувањето на Телеграф покажа дека Кина помогнала во снабдувањето ...

(ИНФОГРАФИК) Генералштаб на вооружените сили на Украина: Земјата агресор загуби повеќе од 250.000 војници

Генералштабот на вооружените сили на Украина денеска излезе со нови податоци за загубите што ги претрпе руската страна од почетокот на целосната воена агресија. Според украинските воени извори, рускиот агресор ...

Граѓаните на Србија досега доброволно предадоа 100.000 парчиња оружје

Граѓаните на Србија до денеска предале 100.000 „цевки и минско експлозивни направи“ и четири милиони парчиња муниција, изјави претседателот на Србија Александар Вучиќ, пренесува МИА. Тој за ТВ Пинк изјави ...

Фото: ЕПА

Бретон: ЕУ ќе ја забрза испораката на оружје за Украина

Европска Унија ја забрзува испораката на оружје за Украина за да ја поддржи контраофанзивата на земјата против руските сили, изјави европскиот комесар за индустрија Тиери Бретон во интервју за францускиот ...

Page 1 of 7 1 2 7

CIVIL MEDIA NEWSLETTER