fbpx
Фото: Кабинет на претседателот на државата Стево Пендаровски

Tag: проширување

Фото: МИА

Панел-дискусија „Геополитичко проширување на ЕУ: Нови можности, стари ризици?“: Тезата дека нема потреба од брзање е погрешна и многу опасна за Северна Македнија

Геополитичките поместувања во Европа ја подотворија вратата за проширување и тоа е шанса што Северна Македонија треба да ја искористи, но нема да трае предолго. Тезата дека нема потреба од ...

Денес ќе заседава Советот за општи работи на ЕУ, меѓу темите и заклучоците за проширувањето

Усвојувањето на заклучоците за проширувањето и процесот на стабилизација и асоцијација, за евалуација на годишниот дијалог за владеење на правото и за менаџирањето со демографските промени во Европа, ќе бидат ...

Фон дер Лајен пристигна во Кијив, има важна порака за Зеленски

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен денеска пристигна во Кијив во својата шеста посета на Украина од почетокот на војната, во момент кога вниманието на светската јавност се ...

Гир: Следните чекори за евроинтеграциите се на вашите политички чинители

Евроамбасадорот Дејвид Гир денеска порача дека има многу силна поддршка за европската иднина на државава и изрази надеж дека државава ќе се придвижи напред со усвојување на уставните измени и ...

Фон дер Лајен ќе ја посети Северна Македонија до крајот на месецот

Претседателката на Европската комисија ќе ја посети Северна Македонија Урсула фон дер Лајен до крајот на месецот, најави денеска премиерот Димитар Ковачевски додавајќи дека имало такави најави и од францускиот ...

Сореца: Интеграцијата на Западен Балкан во ЕУ на врвот на политичката агенда на Самитот на Берлинскиот процес

Амбасадорот на Европската унија во Албанија, Луиџи Сореца изјави дека интеграцијата на Западен Балкан во Унијата ќе биде на врвот на политичката агенда, на самитот на Берлинскиот процес, што ќе ...

Гир: Се надеваме дека уставните измени ќе се направат што поскоро за земјата да го искористи моментумoт за проширувањето

Следниот чекор во процесот на евроинтеграцијата на земјата зависи од усвојувањето на уставните измени, меѓутоа тоа е прашање кое е во рацете на самата земја, на Собранието. Се надеваме дека ...

Фото/ Wikipedia commons

Вархеји: Лидерите на ЕУ јасно ја потврдија перспективата за членство на Западен Балкан

Европскиот комесар за проширување Оливер Вархеји денеска изјави дека лидерите на Европската унија многу јасно ја потврдиле перспективата за членство на Западен Балкан и повикаа на забрзување на процесот на ...

Фото: миа.мк

Фон дер Лајен: И кандидатите за членство и ЕУ имаат свои домашни задачи поврзани со проширувањето

Едно од прашањата за кои ќе се разговара на денешниот Самит на ЕУ ќе биде проширувањето, во однос на кое сите имаме домашни задачи, изјави претседателката на Европската комисија, Урсула ...

Page 1 of 5 1 2 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER