fbpx
Фото: Ројтерс
Фото: Ројтерс

Tag: Рама

(ИЗБОР) Албански медиуми: Истрага од албанските власти за аферата Мекгонигал, ФЕС со Нацрт-статут за Заедницата на српските општини во Косово

Аферата „Мекгонигал“ во Албанија зема нови димензии во фокусот на медиумите во Албанија, а во Косово на прво место е формирањето на Заедницата на општини со српско мнозинство, односно, предлог ...

(ИЗБОР) Албански медиуми: Рама негира поврзаност со аферата, бизнисот бил уште од времето на Бериша, на повидок спроведување на сите точки од договорите за Србија и Косово

Во Албанија продолжува медиумскиот интерес за наводната афера, односно поврзаност на Еди Рама со уапсениот поранешен шеф на контраразузнавање на ФБИ, а на виделина излегоа документи дека Мекгонигал водел бизнис ...

Ковачевски: Европските интеграции се иднината на целиот Западен Балкан

Европските интеграции се иднината на целиот Западен Балкан. За земјите од регионот тоа значи подобрување на квалитетот на животот на граѓаните и обезбедување предвидливост во безбедноста и стабилноста, изјави премиерот ...

(ИЗБОР) Албански медиуми: Малолетни имигранти Албанци исчезнати во Британија, која е поврзаноста со уапсениот функционер на ФБИ со Рама

Сагата со албанските емигранти во Велика Британија продолжува, а денешниот фокус на медиумите во Албанија е исчезнувањето на околу 200 малолетни имигранти Албанци во Британија, како и апсењето на поранешен ...

(ИЗБОР) Албански медиуми: Курти бара поголема посветеност од ЕУ и САД за договорот со Србија, Интерпол ја демантира Брнабиќ, Бериша ќе го „руши“ Рама

И денеска во фокусот на албанските медиуми во регионот е решението за договор помеѓу Србија и Косово, а во продолжение се содржините од изборот на редакцијата на ЦИВИЛ Медиа за ...

(ИЗБОР) Албански медиуми: ЕУ и САД со заеднички напори за Српско –Косовскиот договор, нови домови за преживеаните од земјотресот во Албанија, истрагата за Грдец е шоу…

Од денешните актуелни теми во албанските медиуми, редакцијата на ЦИВИЛ Медиа избра само неколку, како што се средбата на Лајчак, Џоана и Ескобар за ситуацијата и дијалогот меѓу Косово и ...

Почна средбата меѓу лидерите на албанските партии од Македонија и Рама во Тирана

Премиерот на Албанија, Еди Рама, вечерва во Тирана одржува средба со лидерите на албанските партии во Северна Македонија, на која присуствува и министерката за Европа и надворешни работи, Олта Џачка, ...

(ИЗБОР) Албански медиуми: Кој го дезинформира Рама за политичката реалност во Северна Македонија, дали Мицкоски и Апасиев му забрануваат на Касами да оди во Тирана…

И денеска фокусот на македонските медиуми на албански јазик е насочен кон најавената вечерашна средба на албанскиот премиер Еди Рама со лидерите на албанските политички партии во Северна Македонија. Изјавата ...

Albanian Prime Minister Edi Rama speaks during a joint press conference with Prime Minister of Montenegro Dusko Markovic (not pictured), at the Vila Gorica, in Podgorica, Montenegro, 03 April 2017. Rama arrived in Podgorica for a one day official visit., Image: 327638623, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, TEMP EPA

Рама ги поканил Ахмети, Таравари, Гаши, Касами и Тачи на неформална средба следната недела?

Претседателот на Владата на Република Албанија, Еди Рама, ги поканил лидерите на политичките партии во Северна Македонија на неформална средба во вторник, според медиуми на албански јазик, кои наведуваат дека ...

(ИЗБОР) Албански медиуми: Нови барикади на северот на Косово, Србија ги стави војниците во состојба на готовност

КОХА: Нови барикади на северот на Косово На северот на Косово поставени се две нови барикади, една во Северна Митровица и една во Звечан, на местото познато како Керши и ...

Page 6 of 7 1 5 6 7

CIVIL MEDIA NEWSLETTER