fbpx
Руски ракетен терор: Харкив, 25 мај 2024 (фото извор: скриншот од видео извештај на Би-би-си)
Фото: MONDO/STEFAN STOJANOVIĆ
Фото/ Маргарита Роблес/ Wikimedia commons

Tag: социјални мрежи

Фејсбук за три месеци отстранил речиси два милионa екстремиситчки содржини

Компанијата Фејсбук соопшти дека отстранила или поставила знак за предупредување на 1,9 милиони примероци со екстремистичка содржина, кои се поврзуваат со Исламска држава или Ал Каеда. Тоа е направено во ...

Уапсен осомничен педофил кој злоставувал девојчиња на Фејсбук во Хрватска и соседството

Хрватската полиција соопшти дека поради сомневање за педофилија уапсила 24-годишен државјанин на Хрватска кој со лажно претставување на Фејсбук намамувал девојчиња и извршил 80 кривични дела. Полицијата идентификувала вкупно 53 ...

Колку знае Фејсбук за вас?

Откако малку слегна правот од скандалите со Facebook и Cambridge Analytics,  време е граѓан(к)ите да дознааат - колку, всушност, и што сè „знае“ Фејсбук за нив... Сите фотографии кои некогаш ...

Лажните вести нa Твитер се шират 70 отсто побрзо од вистината

Лажните вести на Твитер се шират побргу и подалеку од вистината, а таа нерамнотежа во поголема мера ја создаваат луѓето отколку таканаречените ботови, компјутерските програми за комуникација на интернет сервисите. ...

МВР процесуирала само два случаи на говор на омраза преку социјални мрежи

Поттиканати од говорот на омраза и заканите кон Катерина Цаневска преку социјалните мрежи, а повторно во контекст тргањето на споменикот на Андон Лазов Јанев - Ќосето, од МВР побаравме одговор ...

Твитер објасни зошто не може да укине налози на светски лидери

Компанијата Твитер соопшти дека налозите на светските лидери на таа социјална мрежа имаат посебен статус, одбивајќи барања на поединци да се забранат пораки на претседателот на САД, Доналд Трамп на ...

Еврокомесарката Габриел најави борба против „лажните вести“

Европската комесарка за дигитална економија и општество Марија Габриел оцени дека е потребна стратегија на европско ниво за справување со „лажните вести“ на социјалните мрежи. - Борбата против лажните вести ...

Виетнамските власти формираа кибер одделение од 10.000 лица за борба со „погрешни погледи“

Виетнамските власти формираа ново воено кибер-одделение со 10.000 луѓе во негов состав. Тие имаат за цел акции против „погрешни погледи“ на интернет, јавија локални медиуми. „Одделот 47 веќе дејствува во ...

Путин бара следење на активностите на некои компании на социјалните мрежи

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека руските власти треба да ги следат активностите на „некои компании“ на социјалните мрежи за време на претседателската кампања во 2018 година и да се ...

Фејсбук: Нашата мрежа може негативно да влијае врз луѓето

Во одредени случаи користењето на Фејсбук може да има негативно влијание на расположението на луѓето, а корисниците кои се повеќе време поминуваат на социјалната мрежа имаат проблеми со психичкото здравје, ...

Page 3 of 4 1 2 3 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER