fbpx
Руски ракетен терор: Харкив, 25 мај 2024 (фото извор: скриншот од видео извештај на Би-би-си)
Фото: MONDO/STEFAN STOJANOVIĆ
Фото/ Маргарита Роблес/ Wikimedia commons

Tag: социјални мрежи

Шљам!

Ни рекоа дека не заслужуваат да им обрнеме внимание, дека не се на нашето ниво, дека преку нас се обидуваат да привлечат внимание и да изнудат некое лајкче, а можеби ...

Државата и партиите имаат законска, политичка и морална обврска да спроведат слободни избори!

ЦИВИЛ ги повикува сите граѓанки и граѓани да пријават било каква повреда на нивното право на глас или изборни нерегуларности на онлајн формуларот www.slobodniizbori.info или на мејл [email protected]. Телефони: 02 ...

Орданоски: Вмровските ботови ја загубија битката на Фејсбук и Твитер

„Интересно е како ВМРО-ДПМНЕ ја загуби битката на Интернет просторот во последните неколку години. И покрај инвестицијата што ја направија, градејќи една армија на ботови, на лажни сајтови и на ...

Конференција „Општество без граници“: Граѓаните се разбудија, неопходна е ревитализација на општеството!

ЦИВИЛ – Центар за слобода, во соработка со Фондацијата Хајнрих Бел,  денеска ја организираше конференцијата „Општество без граници“, посветена на граѓанското учество во процесот на донесување на одлуки на локално и на ...

Неделна анализа: Македонија на чекор до нова влада, но и до немири

Преговорите на релација СДСМ-ДУИ во стилот „чекор напред-два назад“, ја одбележаа политичката сцена во Македонија, неделава што измина. Конечно и ДУИ одлучи десетте потписи на пратениците во новото Собрание, да ...

Хаџи – Ангелковски: Шарената револуција е граѓанска катарза!

ЦИВИЛ Медиа разговараше со Демијан Хаџи - Ангелковски, твитерџија и активист на Шарената револуција, во Македонија, за влијанието на Фејсбук и Твитер на протестите. Во време кога медиумите се под целосна ...

Дали протестот ги исполни очекувањата?

Протестот на Шарената револуција, што се одржа синоќа, како одговор на неисполнетите барања кои со ултиматум беа упатени до Владата и до Уставниот суд, собра повеќе десетици илјади граѓанки и ...

Исповед на еден бутелчанец

Додека повеќето луѓе кога ќе слушнат – „Бутел“, веднаш помислуваат на гробишта и задушница, за мене и повеќето жители на населбата „Бутел“, тоа име носи сосема различни спомени. Пишува: Ермин ...

Page 4 of 4 1 3 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER