fbpx
Фото Фејзбук
Фото: МИА
Фото МИА

Tag: турција

Фото: МИА

Седумдесет и пет илегални мигранти се фатени на брегот во западна Турција

Седумдесет и пет илегални мигранти се фатени во град Ајвалик во западната турска провинција Баликесир додека се обидувале да преминат на грчкиот остров Лезбос, јави доцна синоќа државната телевизија ТРТ ...

Шефот на турската дипломатија во Тирана: Исчистете ги последните остатоци од ФЕТО во Албанија

Министерот за надворешни работи на Турција, Хакан Фидан, кој престојува во официјална посета на Албанија, по средбата со неговиот домаќин, министерот за Европа и надворешни работи, Игли Хасани, на заедничката ...

Уапсени две лица осомничени за нападот во Католичката црква во Истанбул

Турските власти уапсија двајца вооружени напаѓачи осомничени за убиство на едно лице за време на неделната богослужба во Католичката црква во Истанбул, изјави турскиот министер за внатрешни работи Али Јерликаја. ...

Јенс Столтенберг (фото извор: НАТО)

Столтенберг и Ердоган разговараа за одобрувањето на Турција за прием на Шведска во НАТО

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска телефонски разговарал со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, соопшти Дирекцијата за комуникации на турското претседателство. За време на разговорот станало збор за глобални ...

Кандидатурата на Шведска за членство во НАТО и официјално е ставена на агендата на турскиот парламент

Кандидатурата на Шведска за членство во НАТО и официјално е ставена на агендата на турскиот Парламент, јави државната телевизија ТРТ-Хабер. Денеска се очекува да се гласа за кандидатурата. Собраниската седница ...

Фото: МИА

Здружение на новинари на Турција: Секој трет турски новинар е невработен, а 95 отсто од медиумите се контролирани од власта

Секој трет турски новинар е невработен, а 95 отсто од медиумите во земјата се под контрола на владата, се вели во соопштението на Здружението на новинари на Турција (ТГЦ), објавено ...

Page 1 of 23 1 2 23

CIVIL MEDIA NEWSLETTER