fbpx
Џабир Дерала

Пред нас е извонредно динамичен ден: Утрински колумни, најави за настани, важни информации од ЦИВИЛ, преглед на изборни активности

УТРИНСКИ КОЛУМНИ „Само како илустрација ќе ви наведам став на еден таксист со кој се возев деновиве – ми досади да возам разни луѓе по градов, затоа се вклучив во...

Read more

Пендаровски во Атина, Орданоски ја подотвора „Пандорината кутија“, изборната кампањата продолжува со несмалено темпо, „Изборен рапорт” #9 на ЦИВИЛ во 11:15

Photo by Filip Mishevski on Unsplash

Оти, демократско-капиталистичкиот „договор“ не беше таков: добро, ајде, по една јахта и по една вила на Азурната обала, па и по еден Пикасо обесен на ѕид или фудбалски тим во...

Read more

„Изборен рапорт” #7 на ЦИВИЛ, изборниот караван си врви, аланфордовската верзија на Супермен ѕвезда на изборната кампањата, може ли Македонија да издржи волку демократија?

Photo by Nuno Marques on Unsplash

Во 2016 гласавме на парламентарни избори; во 2017 на локални; во 2018 се пребројувавме на референдумот за Преспанскиот договор; во 2019 гласавме на претседателски избори; во 2020 повторно на парламентарни;...

Read more

Ден седми: Турбо агенда на политичките партии и независните кандидати

И денеска, седмиот ден откако официјално започна кампањата за локалните избори, со несмалено темпо продолжуваат активностите на  партиски и независните кандидати за градоначалници и советници за локалните избори. Најавени се...

Read more

Изборните активности продолжуваат, „Пописот заврши, преживеавме“, „Изборен рапорт” #5 на ЦИВИЛ во 10:30, прв академски час на факултетите во државава

digital learning

Но, официјално, главниот „политички“ губитник кај нас од успешно завршениот попис е десничарската „Левица“. Таа остана единствената, до крај, со повици и активности за бојкот на попишувачите. И се обрука....

Read more

Изборен рапорт #5, денеска се емитува малку порано, во 10:30 часот, во живо од прес центарот на ЦИВИЛ

ЦИВИЛ ќе го емитува петтото издание на „Изборен рапорт“ денеска (петок, 1 октомври) малку порано од најавеното, во 10:30 часот. „Изборен рапорт“ со најновите информации од изборниот мониторинг се емитува во живо,...

Read more

Последен ден од пописот, Димитров на Парламентарното собрание во Стразбур, кампањата за локалните избори во полн ек, „Изборен рапорт”#4 на ЦИВИЛ во 11:30, колумни на Челиковиќ, Ризаов, Трајаноски и Орданоски

Photo by Nijwam Swargiary on Unsplash

Бугарското настојување за бришење на печатот на сопственото фашистичко минато се провлекува како константа во однос на историските „изгубени територии“ и нивното „ослободување и администрирање“, а кое, според гледиштата на...

Read more

Вархеји денеска во Скопје, продолжува кампањата за локалните избори, „Изборен рапорт” на ЦИВИЛ во 11:30, градоначалничките визии под лупата на Орданоски

Како што можеше и да се претпостави, веќе по првите телевизиски дебати за градоначалничките места по општините се забавуваме со тоа како лекари, пејачи и шаренило од разни други професионалци...

Read more

Стартува кампањата за локалните избори, ЦИВИЛ почнува со „Изборен рапорт“, „Што ќе пишува на споменикот на Заев­?”

Дека царскиот режим во Бугарија ѝ се придружи на фашистичката оска за време на Втората светска војна е неспорен историски факт. Дека нема народ кој може, а уште помалку треба...

Read more

Холивудски трилер со примеси на институционален хорор, продолжува потпишувањето на Кодексот за фер и демократски избори, Џафери на состанок на ЈИЕ во Будимпешта, одбележување на 100 годишнината од раѓањето на Конески

Photo by Charles Deluvio on Unsplash

Не знам кој на што се надева, но „ерменската афера“ со македонското „дипломатско“ замешателство е тука – и нема наскоро да си замине. Приказната е со компоненти на холивудски трилер...

Read more
Page 2 of 4 1 2 3 4

CIVILMEDIA NEWSLETTER