fbpx
Руски ракетен терор: Харкив, 25 мај 2024 (фото извор: скриншот од видео извештај на Би-би-си)
Фото: MONDO/STEFAN STOJANOVIĆ
Фото/ Маргарита Роблес/ Wikimedia commons

Tag: Ќосето

Арсовска со иницијатива за враќање на Ќосето: Рециклирање на минатото, груевизмот и криминалниот проект „Скопје 2014“

ПЕТРИТ САРАЧИНИ Градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска денес доставила иницијатива до Советот на Град Скопје за повторно поставување на споменикот на Ќосето. Каква е оваа иницијатива? Не е иницијатива за ...

Историски дезинформации, политички манипулации и нова поларизација околу „Ќосето“ – симбол на поделби, закани, говор на омраза и екстремизам

ЖАРКО ТРАЈАНОСКИ Што значат иницијативите за „преродба“ на споменикот на „Ќосето“? Со кои историски дезинформации и политички манипулации се оправдуваат овие иницијативи? Што симболизираше споменикот на „Ќосето“ поставен пред судската ...

Герасимовски: Барањето за враќање на Ќосето Арсовска да го упати до Собранието

Во врска со последните написи во медиумите, од Општина Центар информираат дека е пристигнато Барање испратено од Град Скопје за добивање согласност за отпочнување на законска постапка согласно која би ...

Седум решенија за притвор за настаните од 17 април потврдени од Апелација

Седум решенија за притвор на лица поврзани со настаните во Собранието од 27 април минатата година беа потврдени денеска од Апелацискиот суд Скопје. Меѓу одбиените жалби е таа на режисерот Борис Дамовски. ...

Националистичка кампања на ќосињата

Рачно испишани пораки со зборовите „Не купувајте од Шиптаришта“ со потпис „Ќосето“, се појавија на повеќе автомобили во подземниот паркинг на ГТЦ во четвртокот вечерта, според граѓански новинар кој сакаше ...

Во недостиг на правни и политички лекови, судството ќе го лечиме со лековити дрва

На местото од каде вчера беше отстранет споменикот на Андон Јанев Лазов – Ќосето, пред комплексот судови, ќе никне Гинко-билоба дрво, коешто според градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, ќе биде ...

Ќосето замина во историјата

Граѓански новинар, до редакцијата на ЦИВИЛ Медиа испрати фотографија од симнувањето на споменикот на Андон Лазов Јанев, познат како Ќосето. Споменикот кој се наоѓаше пред судовите во Скопје е отстранет ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER