fbpx
Емануел Макрон
ФОТО Фејзбук
Јенс Столтенберг (фото извор: НАТО)
Фото: МИА
Фото МИА

Tag: обраќање

(ВИДЕО) Митрески: Демократскиот свет е обединет во поддршката на Украина во борбата за правда

На покана од претседателот на Врховната рада на Украина Руслан Стефанчук, по повод втората годишнина од почетокот на руската воена агресија врз Украина, денеска на специјалната седница на Врховната рада ...

Украина се сеќава на Гладоморот, Зеленски го спореди со руската инвазија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го нарече исклучително важен споменот на Големиот глад, во кој загинаа милиони Украинци во 1932 и 1933 година, а швајцарскиот претседател Ален Берсет оддаде почит на ...

Голем Марш за Израел во Вашингтон: „Никогаш нема да не истребите“

Десетици илјади демонстранти се собраа денеска во Вашингтон на Маршот за Израел, изразувајќи солидарност со Израел во војната со Хамас и осудувајќи го зголемениот антисемитизам. Улиците во центарот на градот ...

Зеленски: За време на војна е неодговорно да се зборува за избори

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека е неодговорно да се вклучи во разговорите за одржување избори во воена Украина и повика на единство за да се избегнат бесмислени политички ...

Фон дер Лејен пред украинските пратеници: Борбата на Украинците за слобода ни го покажа вистинското значење на Европа

Чест ми е што можам да се обратам во Домот на украинската демократија, полна со емоции, со восхит за вашата храброст и издржливост, со тага за сите страдања што Русија ...

Џафери: Вистинско време е сите политички партии да се залагаат за евроинтеграција

„Токму Советот на Европа беше организацијата преку која започна нашето европско и евроатлантско интегрирање и со чија експертиза и инструменти работевме на достигнување на европските стандарди во областа на владеењето ...

Фото: skynews

Бајден: Хамас и Путин имаат слични цели, сакаат да ги „уништат“ соседните демократии

Американскиот претседател Џо Бајден во обраќањето до нацијата од Овалната соба вели дека Путин и Хамас сакаат да ги „уништат“ соседните демократии. Како што пренесува Скај њуз, ова е само ...

Screenshot: Twitter

Зеленски: Ништо нема да ја ослаби украинската храброст против Русија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во говорот објавен денеска рече дека ништо нема да ја ослабне борбата на Украина против Русија, еден ден откако американскиот Конгрес усвои закон за привремено финансирање ...

Page 1 of 5 1 2 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER