fbpx
Руски ракетен терор: Харкив, 25 мај 2024 (фото извор: скриншот од видео извештај на Би-би-си)
Фото: MONDO/STEFAN STOJANOVIĆ
Фото/ Маргарита Роблес/ Wikimedia commons

ЗДРАВСТВО

Д-р Беќаровски обвинет дека сака „чиста Токсикологија без Ш*****и, од Клиниката демантираат

Министерството за здравство објави документ, односно изјава во кој се наведува дека проф. д-р Нико Беќаровски ги навредил вработените Албанци во Клиниката за Токсикологија. „Ако сакате војна ќе ја добиете...

Read more

Во март зголемен бројот на заболени со овчи сипаници, регистрирани и случаи на заушки

Во текот на март пријавени сe вкупно 1.431 заболени од акутни заразни заболувања што е зголемување за 27 проценти во однос на февруари. Најчесто акутно заболување биле овчите сипаници, а...

Read more

Министерството за здравство со позитивен став кон приватните специјализанти, но решение после изборите

Фото: МИА архива

Министерството за здравство денеска го повтори ставот дека решение за приватните специјализанти кои од понеделникот се во штрајк ќе има по изборите. Министерството за здравство секогаш се залага за подобрување...

Read more

СЗО загрижена поради големото ширење на вирусот на птичји грип, кој еволуира и развива способност да зарази луѓе

The  World Health Organization (WHO) REUTERS/Denis Balibouse

Светската здравствена организација денеска изрази загриженост поради големото ширење на птичјиот грип Х5Н1 меѓу новите видови, кој развива способност да зарази и луѓе. „Многу сум загрижен“, изјави главниот научник на...

Read more

Над 400 приватни специјализанти стапија во штрајк за повисок надомест и решавање на статусот

Фото: МИА

Над 400 приватни специјализанти изутринава стапија во генерален штрајк и не ги извршуваат работните обврски на скопските клиники и останатите болници и амбуланти низ државава. Тие бараат зголемување на надоместот...

Read more

МЗ: Не е точна информацијата за наводен колапс на Клинички центар

Фото: МИА архива

Министерството за здравство преку соопштение попладнево информира дека поради дефект на еден од компресорите, во тек на два дена бил одложен елективниот програм, а не итните случаи за операција на...

Read more

Здравствените работници бараат потпишување анекс на Колективниот договор веднаш по формирањето на новата влада

Веднаш по формирањето на новата влада да се потпише анексот на Колективниот договор, порачаа денеска здравствените работници од протестот пред Министерството за здравство. Тие побараа од политичкиот партии кои претендираат...

Read more

Филипче со поддршка за барањата на приватните специјализанти

Приватните специјализанти денеска во 11 часот ќе одржат мирен протест пред Министерството за  здравство со барања за покачување на месечен надоместок, здравствено осигурување и регулирање на работниот статус, најави Здружението...

Read more

Пристигнаа вакцини за возрасни против голема кашлица

Фото: МИА

Вакцините ДиТеПер за возрасни се пристигнати во државава и заинтересираните уште од денеска можат да примат ревакцина во вакциналните пунктови, информираше денеска министерот за здравство Илир Демири, одговарајќи на новинарски...

Read more
Page 1 of 26 1 2 26

CIVIL MEDIA NEWSLETTER