fbpx
Руски ракетен терор: Харкив, 25 мај 2024 (фото извор: скриншот од видео извештај на Би-би-си)
Фото: MONDO/STEFAN STOJANOVIĆ
Фото/ Маргарита Роблес/ Wikimedia commons

Tag: злоупотреба

ЦИВИЛ: Веднаш да се стави крај на насилството и на злоупотребата на малолетниците!

ЦИВИЛ – Центар за слобода со згрозеност и најостра осуда ги следи изразите на политичка и етничка омраза и актите на политичко насилство. Сведоци сме на разбојничко однесување на самонаречени ...

Децата не го заслужуваат јадот и чемерот во кој ги туркаме!

Нашата држава последниве месеци е вовлечена во една од најголемите кризи од нејзиното осамостојување. Кризата започна пред две години со општото незадоволство на студентите, на учениците и на нивните професори од ...

И средношколците на мета на мобилизаторите за протести!

Откако во студентските домови беа делени материјали за „доброволно“ учество на денешниот протест во Скопје, и средношколците низ Македонија, меѓу кои најголем дел се малолетни, станаа дел од фокусот на интерес ...

На два дена пред избори, МОН додели стипендии на средношколци – Роми!

Роми - средношколци во учебната 2016/17 година, од Тетово и Гостивар, денеска потпишаа договори за стипендија, од проектот „Стипендирање и менторство/туторство на средношколци - Роми“. Проектот е финансиран од Министерството за ...

„Денот на дрвото“ ќе се одработува идната година, или идната недела пред избори?!

На социјалните мрежи се проширија шпекулации дека одработувањето на „Денот на дрвото“ ќе се случи на 10-ти декември, ден пред изборите и во тек на изборниот молк. Тоа отвори многу ...

Page 5 of 6 1 4 5 6

CIVIL MEDIA NEWSLETTER